12/12/2021
Vatos Krokos 13 10 12 16 - 51 -
San Antonio Smurfs 2 14 16 8 - 40 -

Πέρασαν από το στρουμφοχωριό οι Vatos Krokos!

Επιστροφή στις νίκες για τους Vatos Krokos στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής κέρδισαν τους San Antonio Smurfs με 51-40 και τους έπιασαν στην βαθμολογία, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σταθερά στην πρώτη τετράδα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Vatos Krokos, καθώς με τρίποντο του Αμαργιανού και δίποντα των Μπιστούνα, Λάζου, Βιντζηλαίου, Διακάτου και Καλλίτσα, προηγήθηκαν με 13-2! Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά σημείωσε ο Γιαννόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι San Antonio Smurfs βρήκαν τα πατήματά τους και 5 πόντους του Αλέξη και βοήθειες των Μανδρώνη – Σταύρου, κατάφεραν να μειώσουν στους 7, 23-16. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα οι Βιντζηλαίος και Καλλίτσας με 4 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Στρουμφάκια συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με τρεις τρίποντες βόμβες του Μανδρώνη και δύο τους Γιαννόπουλου, προσπέρασαν με 25-29, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Χατζηνικήτα αντέδρασε και με 4 πόντους του Καλλίτσα, αλλά και τρίποντα των Αμαργιανού και Χριστόπουλου, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 35-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Vatos Krokos μπήκαν αποφασισμένοι για το ροζ φύλλο αγώνα, κάτι που κατάφεραν εν τέλει εύκολα, καθώς κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Μπιστούνα (5π), Βιντζηλαίο (4π) και Χριστόπουλο (3π) να πετούν φωτιές, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-40! Δεν μπόρεσαν να παραμείνουν μέχρι το τέλος κοντά στο σκορ οι San Antonio Smurfs, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Σωτηρίου, Μποχωρίδη και Τζήλιου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 17/32 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 βολές, 8/37 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Vatos Krokos ο Καλλίτσας με 12 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Αλέξης με 6 πόντους, έχοντας 4/6 βολές και 1/6 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Ντουβαρτζής 2, Λάζος 2, Βιντζηλαίος 10, Διακάτος 4, Χριστόπουλος 6 (2), Αμαργιανός 8 (2), Μπιστούνας 7 (1), Καλλίτσας 12, Φερίδης

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης): Καλαϊτζόγλου, Τζήλιος 4, Αλέξης 6, Γιαννόπουλος 8 (2), Γκουρογιάννης 1, Μποχωρίδης 2, Μανδρώνης 12 (4), Σταύρου 3, Σωτηρίου 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο των Vatos Krokos!