08/10/2022
Κέρβεροι 12 13 7 17 - 49 -
Gladiators 22 12 17 11 - 62 -

Πέρασαν εύκολα οι Gladiators!

Σάββατο απόγευμα 8 Οκτωβρίου στο ASH, οι γεμάτοι Gladiators πήραν τα ηνία του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην νίκη-πρόκριση με 49 – 62, απέναντι στους Κέρβερους που επιδόθηκαν σε πάρα πολλά σουτ τριών πόντων.

Οι ανανεωμένοι Gladiators, μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, γύρισαν ωραία την μπάλα και με πρώτα βιολιά στην επίθεση, τους Τσακίρη – Μισιχρόνη με 5 πόντους και Πρίτσο – Ψαράκη με 4 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά(12-22). Για τους Κέρβερους πάλευε κυρίως ο Παντελής με 7 πόντους, με τον Κουμπή να ακολουθεί με 3 και τον Μπαλαμπάνη να βάζει ένα καλάθι.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25-34. Ο Λαρεντζάκης με 7 πόντους έδειχνε σε καλή κατάσταση για τους γηπεδούχους, με τον Παντελή να βάζει ένα τρίποντο και τον Μπέλση καλάθι από κοντά, ενώ το προβάδισμα για τους "Μονομάχους" κρατούσαν κυρίως ο ογκόλιθος στην ρακέτα Ψαράκης, με 6 πόντους, με τους Τσακίρη, Δάσκαλο και Αναστασόπουλο να δίνουν βοήθειες.

Οι Gladiators έκαναν πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Τσακίρη να ανεβάζει στροφές φτάνοντας τους 6 πόντους, τον Δάσκαλο να προσφέρει 5 και τον Νάννο να σκοράρει από την περιφέρεια, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 19. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κέρβεροι αντιμετώπισαν πολλές δυσκολίες στην επίθεση, με Παντελή, Χυτά και Μπαλαμπάνη να βάζουν από 2 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Κέρβεροι με τον Λαρεντζάκη να είναι τρομακτικός από την περιφέρεια με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, όμως οι Μονομάχοι με πλουραρισμό στην επίθεση, καθώς έξι διαφορετικοί παίκτες βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση με 49 – 62.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Ψαράκης με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Παντελής με 14 πόντους , 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι Κέρβεροι είχαν 9/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 7/12 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Οι Gladiators είχαν 17/38 δίποντα, 5/31 τρίποντα, 13/18 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Κέρβεροι(Συλιγνάκης):Κουμπής 3, Λαρεντζάκης 21, Συλιγνάκης 2(13ρ.), Χριστοδουλάκης, Χυτάς 3, Μπαλαμπάνης 4, Μπέλσης 2.

Gladiators (Μισιχρόνης): Αναστασόπουλος 1, Αρφαράς , Δάσκαλος 9, Λαδάς 1, Μισιχρόνης 10, Μπούνας, Νάννος 5, Πρίτσος 6(7ρ.),Σαρασουάτι 1, Τσακίρης 15, Ψαράκης 14(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Η απίθανη ασίστ κάτω απο τα πόδια του Βαγγέλη Νάννου στην τελευταία φάση του αγώνα!