65
Ice Cream Lovers - - - - - 54 -
45ers - - - - - 65 -

Πέρασαν και απο τους Ice Cream Lovers Οι 45ers

Στο γήπεδο νούμερο 1, οι Ice Cream Lovers αναμετρήθηκαν με τους 45ers στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για την D. League. 54-65 ήταν το σκορ μετά από 4 δεκάλεπτα. Οι 45ers βασίστηκαν στους νέους της ομάδας και κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική νίκη απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο.

Μια διαφορά 6 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτου του αγώνα. Οι 45ers έτρεξαν το γήπεδο και βρήκαν πολλούς εύκολους πόντους. 3 καλάθια πέτυχε ο Προβίδας και 2 ο Κρίβας που έκανε για ακόμη μία φορά θραύση στα ριμπάουντ. 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Ντούβας και 2 καλάθια ο Γιαννακόπουλος για τους Ice Cream Lovers και το 12-18.

Στο καλάθι μείωσαν οι «παγωτατζήδες» στην 2η περίοδο. Με ωραίες άμυνες και τον Ντούβα να οργανώνει ορθά, οι ICL βρήκαν ρυθμό. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Γιαννακόπουλος με 7 πόντους ενώ το 1ο του τρίποντο πέτυχε και ο Κόρδας. Από 2 πόντους είχαν 5 διαφορετικοί παίχτες των 45ers που έδειχναν να κουράζονται. 26-28 έδειχνε το scoreboard στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Από το +2 στο +6 έφτασαν για ακόμη μια φορά οι 45ers στο 3ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν close και back and forth με τις 2 ομάδες να ανταλλάσσουν συνεχώς «πυρά». Κουπί για την ομάδα του Κόκκινου τράβηξε αυτή την φορά ο Μαυρογιάννης με 6 πόντους ενώ 2 καλάθια ακόμα έβαλε ο Κρίβας. Εκτός ρυθμού ήταν ξανά οι Ice Cream Lovers που το μόνο αξιοσημείωτο που έκαναν ήταν το τρίποντο του Αγγελή.

Με ένα «μαξιλαράκι» 3 καλαθιών, οι 45ers είχαν τον 1ο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα και την νίκη. Μπορεί οι Ντούβας (10) και Γιαννάκοπουλος (5) να έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους αλλά, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρηδες Μαυρογιάννη (6) και Χριστοδουλάκο (6) κατάφεραν να κερδίσουν με σκορ 54-65, δείχνοντας για ακόμη μια φορά την ποιότητα τους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Σταύρος Μαυρογιάννης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ (0-10), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 32:50 λεπτά. Για τους ICL ξεχώρισε ο Γίωργος Ντούβας με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ (0-11), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 30:48 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 14/37 δίποντα (37,8%), 5/27 τρίποντα (18,5%), 11/18 βολές (61,1%), 35 ριμπάουντ (6-29), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 6 λάθη. Οι 45ers είχαν 28/60 δίποντα (46,7%), 3/14 τρίποντα (21,4%), 0/1 βολές (0%), 49 ριμπάουντ (10-39), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 12 λάθη.

Ice Cream Lovers(Αγγελής): Ντούβας 18 (11 ριμπ), Τσαρμπόπουλος 5, Κόρδας 5, Αγγελής 3, Μαραγκός 2, Καρκούλιας 4, Βασιλείου 6, Γιαννακόπουλος 11.

45ers(Κόκκινος): Άγας, Βασιλόπουλος 6, Χριστοδουλάκος 15, Γκοτσόπουλος 6, Κουζούδης 2, Κρίβας 10 (9 ριμπ), Κόκκινος, Γραμματικόπουλος 2, Προβίδας 10, Μαυρογιάννης 14 (10 ριμπ, 6 ασίστ), Κούλης.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Χριστοδουλάκου και του Μαυρογιάννη!