16/01/2023
Indians 6 11 13 22 - 52 -
Paraliers 8 17 25 24 - 74 -

Πέρασαν και από τους "Ινδιάνους" οι Paraliers!

Με το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Paraliers, καθώς για την 11η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League, επικράτησαν εύκολα των Indians με 52-74 στο ΓΣΠ και παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από τους πρωτοπόρους Gladiators!

Με 4 πόντους του Μπακάλη και καλάθι του Μαμάκου, οι Indians προηγούνταν με 6-2 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δίποντα των Σκόρδου, Περσεμάτη, Βαντή και Τσαϊρέλη, προσπέρασαν με 6-8, το οποίο ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Paraliers ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δύο τρίποντα του Οικονομόπουλου και 5 πόντους του Βαντή, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 11-25, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 8, 17-25, με τον Μπακάλη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Σταυρόπουλο, Μητσάκο, Βασιλάκο και Κασιμάτη να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι, αφού με 8 πόντους του Περσεμάτη, 5 του Τζανή, άλλους τόσους του Τσαϊρέλη και τρίποντο του Βαντή, έφτασαν στο +20, 30-50. Δεν μπόρεσε η παρέα του Μηνά να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, με τον Μπακάλη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 30-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Paraliers να επικρατούν με 52-74, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βαντή, Περσεμάτη, Σκόρδου, Ηλιόπουλου και Τσαϊρέλη. Για τους Indians στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπακάλης, Ζήσης, Κασιμάτης, Τσιώτας, Σταυρόπουλος και Μητσάκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/25 βολές, 18/34 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/19 βολές, 21/44 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Indians ο Μπακάλης με 19 βολές, έχοντας 6/7 βολές, 5/10 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη. Betsson mvp των Paraliers ο Βαντής με 21 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Indians (Μηνάς - Τσίτσιρας): Βασιλάκος 2, Μητσάκος 4, Κοσκίνας, Ζήσης 5 (1), Μπακάλης 19 (1), Φαραός, Μαμάκος 5, Σταυρόπουλος 5, Τσιώτας 4, Κασιμάτης 8

Paraliers (Σκόρδος): Βαντής 21 (3), Περσεμάτης 17 (1), Οικονομόπουλος 6 (2), Τσαϊρέλης 12, Σκόρδος 7, Τζανής 7 (1), Ηλιόπουλος 2, Καμπουράκης 2

Τι μας άρεσε: Κάποια εκρηκτικά διαστήματα των Paraliers!