31/05/2023
Airμπωλ 8 13 16 12 - 49 -
Paraliers 17 14 14 13 - 58 -

Πέρασαν οι Paraliers!

Το βράδυ της Τετάρτης 31 Μαΐου στο Basketaki Arena, οι Paraliers έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο δεκάλεπτο, πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους σε πέντε παιχνίδια απέναντι στους Αιρμπωλ με 49 – 58 και πέρασαν στα πλέι οφ, όπου και θα αντιμετωπίσουν τους Phoenix Bums.

Οι Paraliers είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου και με κυρίαρχο μέσα στο ζωγραφιστό τον Κωστή και το δίδυμο Σκόρδου – Οικονομόπουλου να οδηγούν την επίθεση με 5 πόντους έκαστος, έχτισαν προβάδισμα 9 πόντων.Στο στρατόπεδο των Αιρμπωλ που δεν πλησίαζαν στην αντίπαλη ρακέτα, από ένα τρίποντο πέτυχαν Ντζούρας και Πιστεύος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να κατεβάσουν την διαφορά με μπροστάρη τον Δαλίτσικα με 6 πόντους και τρίποντο από τον Παπαδάκη, αλλά τους Paraliers με την τριάδα Σκόρδου με 6, Κωστή με 5 και Τσαϊρέλη με 3 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 21-31.

Οι Paraliers έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με ηγέτη τον Αλέξανδρο Σκόρδο που πέτυχε 9 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο + 15. Οι Αιρμπωλ δεν παράτησαν το ματς, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα με μπροστάρη τον Δαλίτσικα και με την τριάδα Οργίνου, Ντζούρα και Πιστεύο να βάζουν από 4 πόντους, πλησίασαν σε 37 – 45.

Χέρι χέρι πήγαν οι ομάδες στην τέταρτη περίοδο με την εικόνα της αναμέτρησης να μην αλλάζει και τους Paraliers να παίρνουν τελικά την νίκη - πρόκριση. Δαλίτσικας(5)και Πιστεύος(5) πάλευαν μέχρι το τέλος να ανατρέψουν την κατάσταση για τους Αιρμπωλ ,αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Κωστή να αναλαμβάνει την υπόθεση σκοράρισμα με 6 πόντους και βοήθειες από Τσαϊρέλη, Σεπετά και Μπραϊμνιώτη, δεν απειλήθηκαν κι έφτασαν σχετικά άνετα στο τελικό 49-58.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Φοίβος Κωστής με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσιος Δαλίτσικας με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Αιρμπωλ είχαν 16 / 42 δίποντα, 5 / 22 τρίποντα, 2 / 2 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασιστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Paraliers είχαν 17 / 39 δίποντα , 3 / 14 τρίποντα, 15 / 23 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Αιρμπωλ(Μπιλάλης): Δαλίτσικας 13, Κοσκινάς 2, Μπιλάλης, Ντζουράς 7, Οργίνος 8, Παπαδάκης 3, Πιστεύος 12, Ραπτοδήμος 4, Σκαρτάδος.

Paraliers (Σκόρδος): Κωστής 15(14ρ.), Μπραϊμνιώτης 3, Οικονομόπουλος 5, Σεπετάς 6(9ρ.), Σκόρδος 20, Τσαϊρέλης 9, Φορτσάκης.

Τι μας άρεσε: Η φροντ λαιν των νικητών!