21/02/2022
Peristeri Wardogs 7 24 22 17 - 70 -
Reddicolo 14 7 8 30 - 59 -

Πέρασαν πάνω από το Red-Dicolo οι Wardogs!

Επιστροφή στις νίκες για τους Peristeri Wardogs στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς για την 13η αγωνιστική ξεπέρασαν δια περιπάτου το εμπόδιο του Red-Dicolo με 70-59 στο κλειστό του Κολωνού, παίρνοντας έτσι την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου.

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η αρμάδα του Νίκου του Μακρή στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Φωτεινάκη και 4 του Λαουρδέκη, έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις της, ούσα στο +7, 7-14. Ο Χρόνης από την περιφέρεια και οι Καρακατσάνης – Σοφός μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, καθώς οι Peristeri Wardogs κυριάρχησαν κατά κράτος και με 5 τρίποντες βόμβες του Χρόνη και 5 πόντους του Καραλή, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 31-19. Το σκορ του πρώτου μέρους, 31-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Μαφίδης, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Λαουρδέκης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Περιστεριώτες, εκεί όπου με δύο νέα τρίποντα του Χρόνη, 6 πόντους του Βελέντζα και 5 του Σοφού, ξέφυγαν στους 24, 53-29. Δεν μπόρεσε το Red-Dicolo να αντιδράσει ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Ράδου, Μαφίδη, Λαουρδέκη και Αναγνώστου. Σκορ τρίτης περιόδου 53-29!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι τα Σκυλιά του Πολέμου έφτασαν εύκολα στη νίκη με 70-59, χάρη σε 5 πόντους του Καραλή, 4 του Βελέντζα και τρίποντο του Χρόνη. Για τους Ρεντικωλιώτες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαφίδης (9π), Ράδος (8π) και Φωτεινάκης (4π), μαζεύοντας έτσι την διαφορά στο φινάλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 15/47 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 22/53 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκανα 19 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Κορυφαίος των Peristeri Wardogs ο Σοφός με 9 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος του Red-Dicolo ο Λαουρδέκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Αντωνάκης, Καρακατσάνης 4, Καραλής 12 (1), Μπουργαζάς, Βελέντζας 10, Βακαλέτος 8, Σοφός 9, Χρόνης 27 (9)

Red-Dicolo (Μακρής): Μαφίδης 18 (1), Φωτεινάκης 9, Καρπίδας, Νταλαμπίρας, Ράδος 13 (1), Αναγνώστου 6, Λαουρδέκης 13

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο και ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!