19/09/2020
Tornados 3 4 13 11 - 28 -
Gangsters 19 21 27 14 - 81 -

Πέρασαν σαν σίφουνας οι Gangsters!

Με εκκωφαντικό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup οι Gangsters, καθώς για την πρώτη αγωνιστική του 32ου ομίλου επικράτησαν εύκολα των Tornados με 28-81 στο κλειστό του Κολωνού.

Από πολύ νωρίς οι Gangsters έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους, καθώς με 6 πόντους του Γραφιαδέλλη, 4 του Παλαιοδημόπουλου, 4 του Ασπρά και τρίποντο του Αγαλιώτη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 3-19. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά σημείωσε από την περιφέρεια ο Μάριος Παπαδόπουλος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Μαρκόπουλου, 6 του Γραφιαδέλλη και 4 του Αγαλιώτη, έφτασαν στο +33, 7-40. Ο Μητροπαπάς και ο Πλεξίδας ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Tornados σε εκείνο το διάστημα.

Παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα των Βρύλλη – Νίκου Κεχρή κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με ακόμη 10 πόντους του Γραφιαδέλλη, 4 του Βασίλη Κεχρή και 4 του Λάιου, βρέθηκε στο +50, 17-67. Ο Πέτρος Παπαδόπουλος με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των κόκκινων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από ένα τριποντάκι έβαλαν οι Πλεξίδας και Μάριος Παπαδόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 17-67!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Gangsters να επικρατούν με 28-81, έπειτα από 4 πόντους του Λάιου, τρίποντο του Μακρή και 3 πόντους του Ασπρά. Για το συγκρότημα του Βρύση στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πέτρος Παπαδόπουλος και Πλεξίδας με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/4 βολές, 6/22 δίποντα 5/20 τρίποντα. Πήραν 21 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 24 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/13 βολές, 33/56 δίποντα 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 22 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος των Tornados ο Βασιλειάδης με 2 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 1/3 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Gangsters ο Γραφιαδέλλης με 26 πόντους, έχοντας 13/16 δίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Tornados (Βρύσης): Μητροπαπάς 2, Παπαδόπουλος Μ. 6 (2), Πλεξιδάς 8 (2), Παπαδόπουλος Π. 9 (1), Βασιλειάδης 2, Χατζής 1

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής Ν.): Γραφιαδέλλης 26, Ασπράς 2, Αγαλιώτης 11, Βασιλείου 7 (1), Κεχρής Β. 4, Μακρής, Παλαιοδημόπουλος 2, Λάιος 9 (1), Μαρκόπουλος 17, Αφουξενίδης 2

Τι μας άρεσε: Ο ξέφρενος ρυθμός που επέβαλαν οι Gangsters στο πρώτο μέρος!