30/03/2024
Mammoth 13 17 19 8 - 57 -
Magoofyδες 22 14 15 22 - 73 -

Κάλυψαν την διαφορά και πέρασαν στην επόμενη φάση οι Magoofyδες!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια πολύ δυναμική έναρξη με έντονο ρυθμό παιχνιδιού. Οι Magoofyδες κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα με σκορ 22-13, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους δυναμική και την επιδεξιότητά τους στην κατασκευή επιθέσεων. Οι καλύτεροι παίκτες των Mammoth, Χουζανας και Μακρής, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η άμυνα των Magoofyδων ήταν εξαιρετικά σταθερή, κρατώντας τους σε χαμηλό σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Mammoth αντέδρασαν με ενέργεια και αποφασιστικότητα. Με τους Χουζανας και Μακρή να οδηγούν την ομάδα τους σε επιθέσεις με ευστοχία και δημιουργικότητα, οι Mammoth κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να φτάσουν σε ένα ημιχρονο με σκορ 30-36. Οι Magoofyδες παρέμειναν ανταγωνιστικοί, αλλά η επίθεση των Mammoth ήταν αποτελεσματική.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια εξίσου αμφίρροπη μάχη μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Magoofyδες προσπάθησαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, αλλά οι Mammoth ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να φτάσουν σε ένα πολύ στενό σκορ 49-51. Οι Χουζανας και Μακρής συνέχισαν να είναι οι κινητήριοι δυνάμεις της ομάδας τους, ενώ οι Τσαρσιταλίδης και Θαλασσινός των Magoofyδων αποδείχθηκαν εξίσου επικίνδυνοι.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είδε τους Magoofyδες να αναλαμβάνουν τον έλεγχο του αγώνα. Με μια εντυπωσιακή επίθεση και αμυντική αντίδραση, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 73-57 κάνοντας έτσι το έξτρα βήμα στο πρωτάθλημα.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Τσαρσιταλίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Mammoth είναι ο Παύλος Χουζανας που πέτυχε και αυτός Double Double με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Mammoth: Μακρής 10 , Μπούχαλης 6 (2) , Χαλκιαδάκης 2 , Φαράντος 5 , Καραγκούνης , Μακρίδης , Χουζανας 26 (3) , Νικολαΐδης 8

Magoofyδες: Παναγιωτόπουλος 5 , Βασιλειάδης , Ανφιμιάδης , Θαλασσινός 28 (6) , Καραμανλίδης 2 , Κριθαρίδης 3 (1) , Λινάρδος , Τσομπανάκης 4 , Ζαμουρίδης 4 , Τσαρσιταλίδης 27 (1)