24/10/2019
Athens Pistols 9 9 14 20 - 62 -
Reload 16 19 22 14 - 71 -

Πέρασαν οι καλύτεροι, οι Reload!

Την Τετάρτη το βράδυ στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα , η Reload είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και παρά την αντεπίθεση των Athens Pistols επικράτησε με 62 – 71 περνώντας στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν τους All D Blacks.

Λιλής και Ορέστης έβαλαν γρήγορα μπροστά την Reload στο ξεκίνημα του αγώνα όμως 4 πόντους του Κόκκαλη , τρίποντο του Μπερντέλη και καλάθι του Πατρώνη έγραψαν το 9 – 5. Στη συνέχεια η ομάδα του Περιβολάρη έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα με Λιλή, Φ.Κοσμίδη , Σούλτη και Ορέστη, αλλά οι Pistols με Χριστιανόπουλο, Μπερντέλη και 4 πόντους του Κόκκαλη είχαν το προβάδισμα με 19 – 16.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για την Reload στο δεύτερο δεκάλεπτο και με Φ.Κοσμίδη, Μπουφούνο(4), Γ. Κοσμίδη και Ορέστη έτρεξε σερί 0– 9 παίρνοντας το προβάδισμα με 19 – 27.Οι Pistols προσπάθησαν να αντιδράσουν με 5 συνεχόμενους πόντους του Σαμουήλ όμως Σούλτης και Λιλής πέτυχαν από 4 πόντους για το 24 – 35.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δύο καλάθια με Κόκκαλη και Σάρρα (28 -35).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Pistols να μπαίνουν καλύτερα και να μειώνουν Με Ρήγα, Σάρρα και Πατρώνη ενώ για την Reload Σούλτης, Φ.Κοσμίδης και Λιλής την είχαν μπροστά με 36 – 41.Στην συνέχεια ο Σάρρας μείωσε ακόμα περισσότερο αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 0 – 11 με Ορέστη(5), Φ.Κοσμίδη, Γ.Κοσμίδη και Μπουφούνο στέλνοντας την διαφορά στους 14(38-52).Κόκκαλης, Βρυώνης από τη μία και Ορέστης με τρίποντο, Μπουφούνος από την άλλη διαμόρφωσαν το 42 – 57.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 4 πόντους του Μπερντέλη και δύο καλάθια από Ορέστη και Μπουφούνο για το 46 – 61.Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Βασίλη Μπαλωμένου έτρεξε σερί 11 – 0 με Βρυώνη, Πατρώνη και Σαμουήλ(4) μειώνοντας σε 57 – 61.Ο Λιλής με γκολ φάουλ έδωσε ανάσα στην Reload ενώ Ρήγας και Πατρώνης ξαναμπεί σαν στους 4(60 – 64).Εκεί ήταν η σειρά του Καλαϊτζάκη να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και με 5 συνεχόμενους πόντους να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς(60-69).Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τον Χριστιανόπουλο για τους γηπεδούχους και δύο βολές του Γ.Κοσμίδη για τους φιλοξενούμενους να υπογράφουν το τελικό 62 – 71.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Φραντζέσκο Κοσμίδης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Κόκκαλης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά οι Pistols είχαν 20 – 42 δίποντα, 5 – 25 τρίποντα, 7 – 8 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Reload είχε 21 – 38 δίποντα, 6 – 26 τρίποντα, 11 – 17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Σαμουήλ 9, Μπερντέλης 10, Πατρώνης 11, Χριστιανόπουλος 5, Ρήγας 4 (3ασ.), Κόκκαλης 12 (4κλ.), Βρυώνης 5, Σάρρας 6 (7ρ.).

Reload (Περιβολάρης): Γ.Κοσμίδης 6 (3ασ.), Καλαϊτζάκης 5, Λιλής 16 (3ασ.), Σούλτης 6(7ρ.), Φ. Κοσμίδης 10 (11ρ.), Ορέστης 17 (10ρ.), Μπουφούνος 11.

Τι μας άρεσε: Μπασκετικότατο ματς μεταξύ δύο πολύ καλών ομάδων.