27/11/2022
San Antonio Smurfs 11 9 11 8 - 39 -
Hood BC 19 24 27 24 - 94 -

Πέρασε από το "χωριό" η Hood!

Επιστροφή στις νίκες για την Hood στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα τους ουραγούς San Antonio Smurfs με 39-94 στο Μαζαράκης και βρίσκεται μόνη στην δεύτερη θέση, ενώ τα "Στρουμφάκια" παρέμειναν χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Από πολύ νωρίς πήρε τον έλεγχο του αγώνα η Hood, καθώς με 8 πόντους του Ζέγγου, 4 του Λαύκα και τρίποντο του Σαρρή, προηγήθηκε με 11-19. Ο Μουτσιόπουλος με 6 πόντους και ο Σπύρος Νινιός με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 7 νέους πόντους του Ζέγγου, 6 του Πρωτόγερου, 4 του Λαύκα και buzzer beater του Θεοδώρου από το κέντρο, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 20-43! Δεν μπόρεσαν οι San Antonio Smurfs να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Μανδρώνη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με ακόμη 11 πόντους του Ζέγγου και 8 του Milicevic, έφτασε στο +39, 31-70. Η παρέα του Καλαϊτζόγλου συνέχιζε να κάνει το παιχνίδι της με ηρεμία, με τον Σπύρο Νινιό να σκοράρει 6 πόντους και τον Μουτσιόπουλο 5. Σκορ τρίτης περιόδου 31-70!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους "Χουντιανούς" να κερδίζουν με 39-94, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πετράκου, Πρωτόγερου και Στεφόπουλου. Για τα "Στρουμφάκια" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μανδρώνης και Μουτσιόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/6 βολές, 10/41 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/14 βολές, 36/54 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 26 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Μουτσιόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/11 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp της Hood ο Ζέγγος με 26 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 9/10 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

San Antonio Smurfs (Καλαϊτζόγλου): Νίκας, Μποχωρίδης, Μουτσιόπουλος 18 (2), Νινιός Ν. 2, Μανδρώνης 8 (2), Βουρλίτης, Ρούσσος, Νινιός Σ. 11 (1)

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 14, Σαρρής 7 (1), Milicevic 10, Λαύκας 10, Στεφόπουλος 3, Μπέσιος 6, Θεοδώρου 5 (1), Ζέγγος 26 (2), Πετράκος 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό κλίμα της συνάντησης!