21/01/2023
West Side B.C 17 12 18 11 - 58 -
RBD Σπάρτανς 6 15 11 7 - 39 -

Πέρασε εύκολα το εμπόδιο των Σπάρτανς η West Side!

West Side και Σπάρτανς ήρθαν αντιμέτωποι το βράδυ του Σαββάτου 21 Ιανουαρίου. H West Side κατάφερε να επιβληθεί στο παιχνίδι και να πάρει την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα με σκορ 58-39. Έτσι συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα και πλέον έχει ρεκόρ 8-4, ενώ από την άλλη οι Σπάρτανς έβαλαν τέλος στο δικό τους σερί νικών και έτσι έπεσαν στο  7-4.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα και με μπροστάρη τον Τριανταφυλλίδη έκαναν το 8-2. Χανιώτης από τη μία και Γαλανόπουλος με την τρίποντη εκτέλεση του από την άλλη, διαμόρφωσαν το 11-4. Στη συνέχεια την «σκυτάλη» πήρε ο Ρηγόπουλος ο οποίος με δύο σερί δικά του τρίποντα έγραψε το 17-7, για να έρθει ο Πατσός και να διαμορφώσει το σκορ της πρώτης περιόδου που ήταν το 17-6.

Στο δεύτερο μέρος οι Σπάρτανς παρουσιάστηκαν πιο βελτιωμένοι στο επιθετικό κομμάτι, όμως στην άμυνα τους δεν μπόρεσαν να εμποδίσουν τις προσπάθειες των αντιπάλων τους. Ο Χανιώτης με δική του εκτέλεση έκανε το 19-11, αλλά ο Ρηγόπουλος «μίλησε» και πάλι πίσω από τα 6,75 στέλνοντας ξανά την West Side στο +11 (22-11), που αργότερα έγινε +13 καθώς ο Πατσαχτσίδης έγραψε το 24-11. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μία αντίδραση και με τους Νούκε, Φραγκούλη και Γκλιάτη έφτασαν στο 27-21. Όμως η δεύτερη περίοδος έκλεισε με το καλάθι του Πατσαχτσίδη για το 29-21.

Οι Σπάρτανς στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου πλησίασαν στο -5 (31-26). Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν τρόπο και πάλι να ξεφύγουν, με τον Μπελεχάκη να «πετάει φωτιές» πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και το σκορ να γράφει πλέον 42-29. Ρηγόπουλος και Αδελφόπουλος έδωσαν κι άλλους πόντους στην ομάδα τους για το 47-29, ενώ το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Σπάρτανς στη συνέχεια ήταν να μειώσουν σε 47-32.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά το προβάδισμα. Με καλάθια του Αθανασιάδη και του Πατσαχτσίδη το σκορ έφτασε στο 54-32, με τους Γκλιάτη και Νούκε να προσπαθούν να κρατήσουν τη διαφορά σε νορμάλ επίπεδα. Στα τελευταία λεπτά όλα είχαν κριθεί και έτσι η West Side ήταν εκείνη που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 58-39.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κυριάκος Αθανασιάδης, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 14 ριμπάουντ.

Η West Side είχε 10/28 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 8/12 βολές και 41 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησε 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ συνολικά στο ματς. Οι Σπαρτανς από την άλλη είχαν 13/41 δίποντα, 2/33 τρίποντα, 7/11 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 3 ασίστ, 12 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

West Side (Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 2(3ρ.), Αθανασιάδης 8(14ρ.), Γαλανόπουλος 7(5ρ.), Γκολώνης 2, Μπελεχάκης 6(7ρ.), Πατσαχτσίδης 7(2ρ.), Ρηγόπουλος 14(4ρ.), Τριανταφυλλίδης 9(3ρ.), Φρονιμόπουλος 3(3ρ.)

Σπάρτανς (Πατσός): Γκλιάτης 9(8ρ.), Ζαγοραίος 2(3ρ.), Μήτρος 2(2ρ.), Νούκε 12(8ρ.), Παντελάκης 2(6ρ.), Πατσός 2(1ρ.), Πετρόπουλος, Τσατόβ, Φραγκούλης 3(6ρ.), Χανιώτης 7(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι σερί εκτελέσεις του Μπελεχάκη από το τρίποντο όταν οι Σπάρτανς έφεραν το παιχνίδι στους 4 πόντους.