09/01/2020
Άνεμος BC 17 13 20 25 - 75 -
Sparta BC 14 18 15 13 - 60 -

Πέρασε και από την… Σπάρτη ο Άνεμος!

Αν και για 35 λεπτά τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Sparta, ο Άνεμος συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς επικράτησε με 75-60 και έκανε το 8/8!

Με τον Γεωργούση να ξεκινάει καυτός το ματς με 14 πόντους και τον Μεχίλι να βάζει ένα τριποντάκι, ο Άνεμος προηγήθηκε δύο φορές με 5 πόντους, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 17-14. Ο Κουζοβουνάς με 4 πόντους, ο Παπαδόπουλος με ένα τρίποντο και ο Τσόγκας με 3 πόντους έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, με τους Σπαρτιάτες να προσπερνούν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-32, χάρη στους Τσόγκα, Χαριτόπουλο και Φασουλή που πέτυχαν από 4 πόντους ο καθένας, ενώ από την περιφέρεια σκόραρε ο Παπαδόπουλος. Το δίδυμο Βήττα – Γεωργούση τραβούσε το κουπί στην επίθεση σε εκείνο το διάστημα για τους ερυθρόλευκους με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γεωργούσης πήρε εκ νέου μπρος και με 9 δικούς του πόντους, 5 του Μεχίλι, 3 του Βήττα και 3 του Αθανασίου, έδωσαν για πρώτη φορά στην ομάδα του Κούμουλου διψήφια διαφορά 10 πόντων, 50-40. Ωστόσο, η Sparta κατάφερε να αντιδράσει πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και με 8 πόντους του Τσόγκα, 4 του Παλαμιδά και τρίποντο του Φασουλή, έριξε την διαφορά στους 3, 50-47!

Με έμμεσο τρίποντο του Τσόγκα, τρεις βολές του Παλαμιδά και καλάθι του Χαριτόπουλου, το συγκρότημα του Κοτρώνη ισοφάρισε σε 55-55, 5:00 για το φινάλε της συνάντησης. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ο Άνεμος ήταν καλύτερος και με δράστες τους Γεωργούση (10π), Παππά (5π), Μεχίλι (4π), Δημητρόπουλο και Καντιώτη, έφτασε σε ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα με 75-60!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 20/34 βολές, 12/29 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/32 βολές, 17/32 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp των ερυθρολεύκων ο Γεωργούσης με 38 πόντους, έχοντας 11/15 βολές, 6/7 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Sparta ο Τσόγκας με 18 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές και 6/9 δίποντα, ενώ πήρε 11 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Άνεμος (Κούμουλος): Σπάλας, Μαντάς, Βήττας 9 (2), Αθανασίου 3, Δημητρόπουλος 3, Παππάς 5 (1), Μεχίλι 12 (1), Καντιώτης 5, Γεωργούσης 38 (5)

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος, Παλαμιδάς 12 (1), Χαριτόπουλος 10, Παπαδόπουλος 6 (2), Φασουλής 9 (1), Τσόγκας 18, Κουζοβουνάς 4, Δαμίγος 1, Γκοτζής

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 35 λεπτά!