26/11/2023
Drunk Team 18 22 17 11 - 68 -
Roscovites 9 10 14 12 - 45 -

Πέρασε καιρός όμως η νίκη ήρθe ξανά για την Drunk Team!

6 αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές για την Drunk Team, η οποία χαμογέλασε ξανά μετά από αρκετό καιρό. Το βράδυ της Κυριακής 26 Νοεμβρίου κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στους Roscovites με 68-45 και πανηγύρισαν ξανά έπειτα από τις 30 Σεπτεμβρίου. Οι γηπεδούχοι δεν ένιωσαν απειλή σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και έτσι έφτασαν στο 3-7, με τους Roscovites να μην μπορούν να «σπάσουν το ρόδι» ούτε αυτή την αγωνιστική και να πηγαίνουν στο 0-10!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά η ανατροπή ήρθε γρήγορα από την Drunk Team, με τους Γκορόγια και Παπαπαναγιώτου να γράφουν το 10-5. Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο και έπειτα δε «κοίταξαν» ξανά πίσω, φτιάχνοντας μάλιστα και μία διαφορά 9 πόντων μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όταν το σκορ έγραψε 18-9.

Η διαφορά πήγε σε διψήφιο στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Roscovites να μένουν στα χαμηλά επιθετικά και το σκορ να φτάνει ακόμα και στο 32-11. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να σταματήσουν τους απανωτούς αιφνιδιασμούς της Drunk Team, με τους Γκορόγια και Παπαπαναγιώτου να εκμεταλλεύονται την εκρηκτικότητά τους και να γράφουν το 36-11. Η απόσταση παρέμεινε μεγάλη μέχρι το ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 40-19.

Μπορεί στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι να χρειάστηκαν 4 λεπτά για να βρουν το πρώτο τους καλάθι, αλλά από την άλλη έβλεπαν και τους Roscovites να μην μειώνουν. Κανιάς και Βήχος έδωσαν επίσης λύσεις κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, με τον Κανετάκη να είναι ο παίκτης που προσπαθούσε κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Η τρίτη περίοδος έκλεισε τελικά με ένα +24 υπέρ της Drunk Team (57-33).

Το παιχνίδι είχε πάει όπως ακριβώς ήθελαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι καλούνταν απλά να κάνουν μία διαχείριση στα τελευταία δέκα λεπτά. Ο Παπαπαναγιώτου συνέχισε να είναι σταθερά αποδοτικός και κάπως έτσι στο φινάλε του ματς το σκορ έγραψε 68-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παπαπαναγιώτου με 21 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ. Από τους Roscovites ξεχώρισε ο Μιχάλης Κανετάκης με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Η Drunk Team μέτρησε 26/51 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 4/9 βολές, 45 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Roscovites είχαν 15/43 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 3/6 βολές, 35 ριμπάουντ, αλλά και 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Zeneli 2(6ρ.), Βιτάλης 2, Γκορόγιας 23(3ρ.), Κανιάς 6(3ρ.), Μήτσικας 3(8ρ.), Μουλαρογιάννης 5(7ρ.), Παπαβασιλείου, Παπαπαναγιώτου 21(8ρ.), Σταυρόπουλος 6(6ρ.)

Roscovites (Κανετάκης): Βήχος 6(5ρ.), Γκούμας, Ζκερής 3(3ρ.), Κανετάκης 19(3ρ.), Καραμπουρούνης 2(6ρ.), Κασσαμπιάν, Λιώλης, Στανίτσας 6(1ρ.), Συργιανίδης 9(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η άνεση με την οποία διαχειρίστηκε το ματς η Drunk Team.