Saint Pauli 13 9 23 10 - 55 -
Αλκοολικός Αστέρας 11 18 10 14 - 53 -

Περιφέρεια ή ρακέτα; Ρακέτα!

Με την ρακέτα της να... βγάζει τα κάστανα από την φωτιά, η Saint Pauli επικράτησε δύσκολα του Αλκοολικού Αστέρα και έκανε οχτώ τις νίκες της στην Development League.

Θέλοντας να αφήσει πίσω την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, η Saint Pauli ήταν οριακά καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και με καλάθια των Παναγόπουλου, Πιτένη και Παντελή προηγήθηκε με 13-11. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα του Αντωνόπουλου και τα δίποντα του Γιάννη.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι καθώς με πρωταγωνιστές τους Φουρνογεράκη, Λουκόπουλο και Παπακωνσταντίνου έτρεξαν ένα σερί 12-0, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (13-23). Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τους ψηλούς τους (Παναγόπουλο - Τζεβελεκίδ), επέστρεψαν στο ματς, όμως ο Αντωνόπουλος "ξαναχτύπησε" από την περιφέρεια και έκανε το σκορ 22-29 στο τέλος του ημιχρόνου.

Εκπληκτικό σε εξέλιξη ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παντελής βγήκε μπροστά, τράβηξε το... κουπί στην επίθεση και με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα σε κρίσιμο σημείο έδωσε το προβάδισμα στην Saint Pauli. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο ημίχρονο, όμως έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα του Αντωνόπουλου και του Φουρνογεράκη. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 45-39.

Το ντέρμπι κρατούσε καλά και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν αυτό που ήξεραν καλύτερα, να... πυροβολούν από την περιφέρεια και οι γηπεδούχοι με όπλο την ρακέτα τους κρατούσαν με... νύχια και με δόντια το προβάδισμα. Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και οι γηπεδούχοι όντας πιο ψύχραιμοι κατάφεραν να επικρατήσουν πολύ δύσκολα με 55-53.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παναγόπουλος με double double και 19 πόντους (5/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 17 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/48 δίποντα, 7/21 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/28 δίποντα, 13/47 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμούλας 2, Καραμπάς, Κονταρίδης 4, Παναγόπουλος 19 (1), Παντελής 23 (5), Πιτένης 4 (1), Τζεβελεκίδης 3, Τζοβάρας, Τσιχριτζής

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 27 (9), Γιάννης 4, Λουκόπουλος 3 (1), Παπακωνσταντίνου 2, Τσαμακίδης, Φουρνογεράκης 17 (3)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εξέλιξη που είχε το παιχνίδι και η αξιοποίηση των ψηλών της Saint Pauli.