02/12/2023
Terroristas 7 7 13 7 - 34 -
West Side B.C 11 20 16 11 - 58 -

"Περιφερειακό" διπλό για τους West Side!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους West Side στον πρώτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Terroristas με 34-58 στο κλειστό του Σπάρτακου και παραμένουν στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Side, καθώς με τρεις τρίποντες βόμβες του Τριανταφυλλίδη προηγήθηκαν με 7-11. Ο Μαυρίδης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γιάννης  Τσιαούσης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μπελεχάκης πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των φιλοξενούμενων και με τρία δικά του τρίποντα και τριποντάκια των Σεμερτζίδη - Αδελφόπουλου, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 14-31. Δεν μπόρεσαν οι Terroristas να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δίποντα των Λεπίτκα και Μαυρίδη.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Τριανταφυλλίδη, 4 του Λέγγα, 4 του Τσούλφα και τρίποντο του Γαλανόπουλου, η παρέα του Αδελφόπουλου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +20, 27-47. Ο Μαυρίδης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των "Τρομοκρατών", πετυχαίνοντας ακόμη 5 πόντους, 4 είχε ο Κονοφάος και 3 του Βατικιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 27-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Side δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Τριανταφυλλίδη, Μπελεχάκη, Αδελφόπουλο, Λέγγα και Ελμενσάουι, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 34-58. Για τους Terroristas στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μαυρίδης και Γιάννης Τσιαούσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 10/35 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 8/30 δίποντα και 12/28 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Μαυρίδης με 17 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των West Side ο Τριανταφυλλίδης με 17 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 1/4 δίποντα και 5/6 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Terroristas (Κονοφάος): Μαυρίδης 17 (3), Βατικιώτης 3, Καρδάσης 3, Κονοφάος 4, Λεπίτκας 2, Μπουγάς, Τσιαούσης Θ., Τσιαούσης Γ. 5

West Side (Μπελεχάκης): Αδελφόπουλος 5 (1), Γαλανόπουλος 3 (1), Ελμενσάουι 2, Κορρές 2, Λέγγας 8 (1), Μπελεχάκης 11 (3), Σεμερτζίδης 3 (1), Τριανταφυλλίδης 17 (5), Τσούλφας 7

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των West Side από την περιφέρεια!