07/06/2023
Ραμολιμέντα 15 17 12 11 - 55 -
Blue Rose 22 14 18 11 - 65 -

Περιμένει αντίπαλο το Blue Rose!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον τρίτο όμιλο της Summer Master League το Blue Rose, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισε τα μαχητικά Ραμολιμέντα με 55-65 στο Basketaki Arena και περιμένει να δει τον αντίπαλο στους "16"!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Blue Rose στο παιχνίδι, καθώς με δύο τρίποντα του Γιαννακή, δύο του Πάτερου και ένα του Θεοφανόπουλου, προηγήθηκε με 15-22! Ο Γουριώτης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Τσαφαντάκης.

Στην δεύτερη περίοδο τα Ραμολιμέντα ισορρόπησαν το παιχνίδι και με 5 πόντους του Παρλαβάντζα, τρίποντο του Τσούτη και έμμεσο τρίποντο του Καραχρήστου, έφεραν το ματς στα ίσα, 27-27. Τελικά οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 32-36, με τον Καρατζά να κυριαρχεί μέσα στο ζωγραφιστό και να σκοράρει 6 πόντους.

Με 6 πόντους του Εμμανουηλίδη και βοήθειες των Τσούτη, Καραχρήστου και Παρλαβάντζα, οι γηπεδούχοι έφεραν εκ νέου το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, 44-44, 3:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το Blue Rose πάτησε γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 6 πόντους του Θεοδωρικάκου, 5 του Χαραλαμπίδη και 5 του Γιαννακή, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 44-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μαυροειδάκου διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Θεοδωρικάκο, Καρατζά και Κωνσταντινίδη, αλλά και δικό του τρίποντο, έφτασε δίκαια στη νίκη με 55-65! Για τα Ραμολιμέντα στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Εμμανουηλίδης,  Καραχρήστος, Γουριώτης και Τσούτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 18/39 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/21 βολές, 16/40 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τα Ραμολιμέντα ο Εμμανουηλίδης με 12 πόντους, έχοντας 4/4 βολές και 4/12 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp για το Blue Rose ο Θεοδωρικάκος με 15 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 βολές, 4/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Γουριώτης 9, Εμμανουηλίδης 12, Καραχρήστος 9, Κονοφάος 2, Μπονώρης 2, Παρλαβάντζας 9 (1), Ποσταλής, Τζιώκας 2, Τσαφαντάκης 3 (1), Τσούτης 7 (1)

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Γιαννακής 11 (3), Θεοδωρικάκος 15, Θεοφανόπουλος 3 (1), Καρατζάς 10, Κωνσταντινίδης 2, Λιθόπουλος 3, Μαυροειδάκος 7 (1), Πάτερος 6 (2), Χαραλαμπίδης 8, Τριανταφύλλου

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!