25/06/2022
Pressof BC 15 10 26 19 - 70 -
Δαλάι Κλάμα 22 9 15 12 - 58 -

Περιμένει αντίπαλο η Pressof!

Την δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου της Summer Development League κλείδωσε η Pressof, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισε τους Δαλάι Κλάμα με 70-58 στον Κολωνό και περιμένει να δει αν θα βγει πρώτη και ποιος θα είναι ο αντίπαλος στα playoff, σε αντίθεση με την ομάδα του Μπουρελάκου, που περιμένει ήττα των Αναλώσιμων για να πάρει το εισιτήριο για τους 16!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Δαλάι Κλάμα, καθώς με 5 πόντους του Μπέη, άλλους τόσους του Ντεμελή, 4 του Φλαμπούρη και τρίποντα των Νικηταρά – Κλούτσου, προηγήθηκαν με 15-22. Ο Νομικός με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παραράς, Νίνος και Τσορτός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέο τρίποντο του Νικηταρά και βοήθειες των Γουρνά, Λιακάκη και Κλούτσου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +11, 15-26, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 25-31. Την Pressof κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Νομικός (4π), Παραράς, Τσορτός και Καραντζιάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλάσκα κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με 10 πόντους του ασταμάτητου Νομικού, 6 του Παραρά και τρίποντα των Τσορτού – Παπαθανασίου, προσπέρασε με 51-46. Η περιφέρεια ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Δαλάι Κλάμα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ντεμελή να βάζει δύο τρίποντα και τον Κλούτσο ένα. Σκορ τρίτης περιόδου 51-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, η Pressof ήταν ανώτερη των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Νομικού (9π), Αντωνουσάκη, Παραρά και Νίνου, έφτασε δίκαια στη νίκη με 70-58. Σαν να ξέμειναν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά οι πράσινοι, με τον Γουρνά να παλεύει μόνος του για την ανατροπή, ωστόσο οι 8 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 15/38 δίποντα και 11/24 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 14/37 δίποντα και 8/30 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp της Pressof ο Νομικός με 29 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 8/14 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Γουρνάς με 12 πόντους, έχοντας 4/5 βολές και 4/7 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι.

Pressof (Μπαλάσκας): Νίνος 6, Τσορτός 7 (1), Νομικός 29 (8), Καραντζιάς 5, Παραράς 17, Παπαθανασίου 3 (1), Μπαλάσκας, Αντωνουσάκης 3 (1)

Δαλάι Κλάμα (Μπέης): Νικηταράς 6 (2), Μπέης 7 (1), Ντεμελής 11 (3), Φλαμπούρης 9, Κλούτσος 9 (2), Λιακάκης 4, Γουρνάς 12

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ευστοχία του Νομικού!