02/07/2023
Space Jam 4 13 14 14 - 45 -
N.A. 99ers 6 15 9 25 - 55 -

Περιμένουν αντίπαλο οι Northern Athens 99ers!

Στις 8 καλύτερες ομάδες της Summer Development League βρίσκονται οι Northern Athens 99ers, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά την σκληροτράχηλη Space Jam με 45-55 και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Summer Tragics - Run & Gun!

Κακό, από πλευράς θεάματος, ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να κάνουν αβίαστα λάθη και την παρέα του Καζάκου να προηγείται με 4-6, χάρη σε τρίποντα των Δημάδη - Λουκαΐδη, ενώ για την Space Jam 4 πόντους σημείωσε ο Τσαμασίρος.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και οι Northern Athens 99ers με 5 πόντους του Δημάδη και 4 του Βασιλάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 17-21. Την Space Jam κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Γκέου και η τρίποντη βόμβα του Ντεμελή.

Με έμμεσο τρίποντο του Μερμίγκη και βοήθειες των Λουκαΐδη - Δημάδη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +7 στα μισά της τρίτης περιόδου, 21-28. Άμεσα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Παπαχαρίση, αφού με τους Γκέο και Τσαμασίρο να σκοράρουν από 4 πόντους έκαστος, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 31-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι 99άρηδες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με δράστες στην επίθεση τους Βασιλάκη, Κοκκίνη, Παντελίδη και Καθάριο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 45-55. Κόλλησε στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Space Jam και έτσι δεν της έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Γκέου και Νάστου για την ισοφάριση της σειράς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/19 βολές, 16/38 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/13 βολές, 20/53 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Space Jam ο Τσαμασίρος με 8 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Northern Athens 99ers ο Κοκκίνης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 3/5 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Space Jam (Παπαχαρίσης):  Γεραφέντης, Γιακουμής 6, Γκέος 15 (1), Θεοδωρόπουλος 5, Μαυροσκότης, Νάστος 8, Ντεμελής 3 (1), Τσαμασίρος 8

Northern Athens 99ers (Καζάκος): Βασιλάκης 12, Δημάδης 10 (1), Καθάριος 5, Κοκκίνης 11 (1), Κουρεμένος, Λουκαΐδης 7 (1), Μερμίγκης 5, Παντελίδης 5

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα!