11/06/2022
Αμόκ 20 25 30 24 - 99 -
New York Pic-Knicks 17 8 17 9 - 51 -1

Περίπατο στο Μενίδι η Αμόκ με Κελεπούρη οδηγό!

Την τέταρτη νίκη της στον τέταρτο όμιλο της Summer D2-League πήρε χθες στο Basketaki Arena η Αμόκ, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική συνέτριψε τους 6 New York Pic Knicks με 99-51 και έκανε ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στα playoff, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Κελεπούρη με 40 πόντους!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Κελεπούρη, 5 του Πουμπουρίδη και 4 του Αβαρκιώτη, η Αμόκ προηγήθηκε με 20-17. Ο Τασσόπουλος με 11 πόντους και ο Αντωνόπουλος με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Κελεπούρη (8π), Τριανταφύλλη (8π), Χειράκη (5π) και Ιωαννίδη (4π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 45-25. Δεν μπόρεσαν οι New York Pic Knicks να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε Αντωνόπουλος και τους 4 του Τασσόπουλου.

Ασταμάτητος ήταν και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κελεπούρης, αφού με ακόμη 19 δικούς του πόντους, δύο τρίποντα του Τριανταφύλλη και 5 πόντους του Αβαρκιώτη, έδωσαν στο συγκρότημα του Fisherman διαφορά 33 πόντων, 75-42. Ο Δημητρέλλος με 6 πόντους και ο Αγγελίδης με 5 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 75-42!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι η Αμόκ έφτασε στην άνετη επικράτηση με 99-51, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Κελεπούρη, Αβαρκιώτη, Ιωαννίδη και Χειράκη. Για τους New York Pic Knicks στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Δημητρέλλος με τα τρία τρίποντα που πέτυχε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 34/64 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, ερωσαν 36 (!) ασίστ, έκλεψαν 17, έκαναν 14 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/12 βολές, 16/50 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp της Αμόκ ο Κελεπούρης με 40 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 17/23 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των New York Pic Knicks ο Αντωνόπουλος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/15 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Αμόκ (Δουρακάκης): Κελεπούρης 40 (1), Χειράκης 16 (1), Αβαρκιώτης 12 (2), Τριανταφύλλης 14 (4), Κλαπής 2, Ιωαννίδης 11, Γράψας, Πουμπουρίδης 4

New York Pic Knicks (Κοντογιάννης): Κολοφούσης 2, Δημητρέλλος 15 (3), Αγγελίδης 5 (1), Αντωνόπουλος 12, Τασσόπουλος 17 (1), Κωφόπουλος

Τι μας άρεσε: Οι 36 ασίστ της Αμόκ και η τρομερή εμφάνιση του Κελεπούρη!