18/11/2019
Χαρμάνι Milano 16 7 13 8 - 44 -
Άρτεμις 19 23 15 14 - 71 -

Περίπατο στο Μιλάνο έκανε η Άρτεμις!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το παιχνίδι απέναντι στην Χαρμάνι Μιλάνο η Άρτεμις, καθώς επικράτησε εύκολα με 44-71 και διατήρησε το απόλυτο νικών μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League!

Δυνατό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Άρτεμη να παίρνει δύο φορές προβάδισμα 6 πόντων, 1-7 & 13-19, έπειτα από 5 πόντους του Μαντέλου, 5 του Nioniovic και τριποντάκι του HatziBill. Τους Μιλανέζους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά, 16-19, οι Θοδωρής Καρέλλος (4π), Τρισμπιώτης (3π), Φράγκος (3π), Μανούρης (3π) και Riki Riki (3π).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Μαστορόπουλο (6π), Βάγια (5π), Παπαγεωργίου (5π) και HatziBill (3π) να πετούν φωτιές, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 23-42. Λίγα πράγματα επιθετικά από την Χαρμάνι Μιλάνο σε εκείνο το σημείο, με τον Riki Riki να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του και τον Τάγκα να έχει 3 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Άρτεμις με την άψογη διαχείριση που έκανε, κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 5 νέους πόντους του HatziBill και τρίποντο του Βάγια, προηγούταν με 36-57. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 5 πόντους του Μανούρη και τους 4 του Μπομπότη. Σκορ τρίτης περιόδου 36-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που περιμέναμε ήταν να δούμε το τελικό αποτέλεσμα, με την Άρτεμη να επικρατεί με 44-71, χάρη σε 5 πόντους του Βάγια και 3 του Χατζηγεωργιάδη. Για την Χαρμάνι Μιλάνο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ιωσηφίδης (4π), Λιαμπότης (2π) και Φράγκος (2π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/22 βολές, 10/44 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 9/20 βολές, 19/46 δίποντα και 8/18 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος για την Χαρμάνι Μιλάνο ο Μανούρης με 8 πόντους, έχοντας 4/6 βολές και 2/4 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Mvp της Αρτέμης ο HatziBill με 11 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Χαρμάνι Μιλάνο (Τάγκας): Φράγκος 10 (2), Τάγκας 3, Riki Riki 6 (2), Λιαμπότης 2, Μανούρης 8, Ιωσηφίδης 6, Τρισμπιώτης, Μπομπότης 4, Καρέλλος 5 (1)

Άρτεμις (Γιαννακόπουλος): Μπαλαούρας 4, Χαρζηγεωργιάδης 5, Ράπτης 2, Nioniovic 7 (1), Μαστορόπουλος 10, Βάγιας 13 (2), Παπαγεωργίου 9 (1), HatziBill 11 (3), Γιαννακόπουλος 5, Μαντέλος 5 (1), Μπλιθικιώτης

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια, αλλά και η διάθεση που έδειξαν να βγάλουν ωραίες φάσεις!