17/04/2024
Golden Steak Warriors 7 17 17 10 - 51 -
Ανούσιοι 21 18 23 23 - 85 -

Πρεμιέρα με περίπατο για τους Ανούσιους!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της Summer Master League οι Ανούσιοι, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν εύκολα τους Golden "Steak" Warriors με 51-85 στο ΓΣΠ!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Ανούσιοι, καθώς με 8 πόντους του Φύκα, δύο τρίποντα του Ρόκα και ένα του Γεωργιάδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 7-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Σουρβατζή, Γιοβά και Τσούρτο να έχουν από 2 πόντους έκαστος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 5 πόντους του Τζαγκαράκη, 4 του Παπαδόπουλου και τρίποντα των Προσελέντη - Γεωργιάδη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μέχρι και στο +18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 24-39! Τους Golden "Steak" Warriors κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 πόντοι του Αντωνόπουλου, ενώ από 3 είχαν οι Μακρής και Σουρβατζής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπαλατσούρα προσπάθησε να πλησιάσει τον αντίπαλο και με 7 πόντους του Μπούτζη και 4 του Αντωνόπουλου, μείωσε στους 12, 39-51, 4:30 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι "Ροζούληδες" αντέδρασαν άμεσα και με τρίποντα των Γεωργιάδη, Ρόκα, Φύκα και Προσελέντη, ξέφυγαν στους 21, 41-62, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι Ανούσιοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 51-85, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καρατζή, Γεωργιάδη, Παπαδόπουλου, Ρόκα  και Φύκα. Για τις "Μπριζόλες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μπούτζης, Μητρόπουλος και Γιοβάς.

Πολυτιμότερος των Golden "Steak" Warriors ο Αντωνόπουλος με 12 πόντους, έχοντας 2/5 βολές και 5/12 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 3 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Ανούσιων ο Φύκας με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και ήταν αλάνθαστος με τη σειρά του.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 12, Μητρόπουλος 2, Σαράντης 2, Γιοβάς 8 (1), Σουρβατζής 5, Μπούτζης 11 (1), Μακρής 5 (1), Τσούρτος 6, Κοντόπουλος

Ανούσιοι (Προσελέντης): Φύκας 20 (2), Ρόκας 15 (5), Γεωργιάδης 17 (4), Αντωνίου 4, Τζαγκαράκης 9, Καρατζής 6, Παπαδόπουλος 8, Λαγός, Προσελέντης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Ανούσιων έξω από την γραμμή των 6,75μ!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Τσούρτου, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!