16/02/2024
Miami Heets 26 19 26 9 - 80 -
Somalia Pirates 11 20 12 22 - 65 -

Έκαναν… περίπατο οι Miami Heets!

Επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά, οι Miami Heets έκαμψαν εύκολα την αντίσταση των Somalia Pirates με 80-65. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο και «καθάρισαν» την 14η νίκη τους, η οποία τους έφερε πλέον στο 14-2. Οι «Πειρατές» από την άλλη, δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και γνώρισαν την 7η συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα (3-12).

Στα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά όταν οι Heets ανέβασαν ρυθμούς ξέφυγαν στο 16-9. Ο Βρούτσης πήγε το σκορ στο 16-11, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν σκόραραν ξανά στο πρώτο δεκάλεπτο και έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία και με ένα σερί 10-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +15(26-11).

Οι Miami Heets αύξησαν την πίεση τους, γεγονός που δυσκόλεψε αρκετά τους αντιπάλους τους να βρουν συνεργασίες και έτσι τα απανωτά λάθη έφεραν πόντους για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τους Αναστασίου και Βαντή ανέβασαν το σκορ στο 40-21. Οι Miami Heets είχαν απαντήσεις στα καλάθια των Βρούτση και Καλφαγιάννη και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-31.

Οι γηπεδούχοι δεν χαλάρωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο και εξακολουθούσαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Ο Αλογοσκούφης πήρε περισσότερες ενέργειες πάνω του, ενώ και ο Βαντής έκανε πιο αισθητή την παρουσία του, με τη διαφορά να φτάνει στο +30(69-39). Οι Heets στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 71-43.

Με το ματς να έχει φτάσει σε αυτό το σημείο, απέμενε να δούμε μόνο ποια θα ήταν η τελική διαφορά, μιας και οι Miami Heets μόνο με… θαύμα θα έχαναν το παιχνίδι. Όπως είναι λογικό, η άμυνα των γηπεδούχων δεν ήταν το ίδιο σκληρή στα τελευταία λεπτά, κάτι που επέτρεψε στους Somalia Pirates να φέρουν τη διαφορά σε πιο νορμάλ επίπεδα. Το τελικό σκορ έγραψε 80-65 και με αυτόν το τρόπο οι Miami Heets πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Αναστασίου με 22 πόντους, 2 κλεψίματα, 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Somalia Pirates ξεχώρισε ο Ευάγγελος Ντζόγιας με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Οι Miami Heets μέτρησαν 28/55 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 3/9 βολές, 42 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Somalia Pirates είχαν 26/56 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 4/10 βολές, 54 ριμπάουντ, 13 ασίστ, όπως και 2 κλέψιματα, 14 λάθη και 6 μπλοκ.

Miami Heets (Μαρινάκης): Αλογοσκούφης 13(7ρ.), Αναστασίου 22(8ρ.), Βαντής 10(7ρ.), Μαρινάκης 13(6ρ.), Παπαδόπουλος 5(5ρ.), Ταγματάρχης 11(7ρ.), Τζουβανάκης 6(2ρ.)

Somalia Pirates (Βελιβασάκης): Βρούτσης 7(5ρ.), Καλφαγιάννης 21(12ρ.), Ντζόγιας 14(15ρ.), Ντούλης 6(5ρ.), Παπαηλιού 15(10ρ.), Στραβοπιεράκος 2(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως όλοι όσοι αγωνίστηκαν στο ματς κατάφεραν να σκοράρουν.