08/12/2023
Aballiers 10 13 11 12 - 46 -
Αναλώσιμοι 25 14 17 17 - 73 -

Υγιεινός περίπατος για τους Αναλώσιμους!

Εύκολο έργο είχαν το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Αναλώσιμοι, επικρατώντας με 46-73 των αποδεκατισμένων Aballiers και αφήνοντάς τους για άλλη μια αγωνιστική χωρίς νίκη στον τέταρτο όμιλο της Evolution League.

Οι Αναλώσιμοι εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των αντιπάλων τους, έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Χρηστακάκο (9π.), Μανώλη (4π.), Χρόνόπουλο (4π.), Νικολόπουλο (3π.), Ντούγια (3π.) και Μπέλλο (2π.). Οι Aballiers, άργησαν πολύ να βρουν να βρουν τα πατήματά τους και επιχείρησαν να κρατηθούν όρθιοι με καλάθια των Κρητικού (4π.), Ματζουρίδη (3π.) και Βερνίκου (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-25.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-14. Οι Aballiers έδειξαν να βρίσκουν τα πατήματά τους, χάρη στους Κρητικό (6π.), Βερνίκο (4π.) και Ματζουρίδη (3π.), όμως η παρέα του Νικολόπουλου ήταν και πάλι πιο αποτελεσματικοί, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +16. Σκορ ημιχρόνου, 23-39.

Μετά την ανάπαυλα οι Αναλώσιμοι ήταν εκ νέου πολύφωνοι επιθετικά και παίρνοντας λίγα από πολλούς σφράγισαν οριστικά την υπόθεση νίκη, αφού η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, οι Aballiers προσπαθούσαν να βελτιώσουν την επιθετική τους εικόνα, με τους Κρητικό (4π.), Βερνίκο (3π.), Θάνο (2π.) και Ματζουρίδη (2π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-56.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά και το επιμέρους σκορ να γράφει 12-17 υπέρ των νικητών, οι οποίοι έφτασαν τις 4 νίκες στον όμιλο. Προβλημάτων συνέχεια για τους Aballiers που όσο εμφανίζονται με ρόστερ 5 παικτών, η υπόθεση πρώτη νίκη θα είναι πάντα από δύσκολη μέχρι ακατόρθωτη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aballiers είχαν 16/55 δίποντα, 1/13 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη. Στον αντίποδα, οι Αναλώσιμοι είχαν 29/50 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Χρονόπουλος με 16 πόντους και double-double, έχοντας 8/12 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Κρητικός με 16 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 5 λάθη.

Aballiers (Βερνίκος) : Βερνίκος 14, Θάνος 2, Κρητικός 16 (1), Ματζουρίδης 14, Πολυχρόνης.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος) : Μανώλης 13 (1), Μπέλλος 8, Νικολόπουλος 5 (1), Ντούγιας 5 (1), Πολύδωρος 2, Τόγιας 2, Χρηστακάκος 22 (2), Χρονόπουλος 16.

Τι μας άρεσε : Ο επιθετικός πλουραλισμός των νικητών.