01/10/2019
LazerWolves 11 21 15 19 - 66 -
The Roots 8 2 8 12 - 30 -

Περίπατος για τους Lazers!

Το απόγευμα της Κυριακής 29, Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven ,οι Roots επέστρεψαν στα παρκέ της διοργάνωσης αλλά οι Lazers του Γιώργου Αντωνακόπουλου δεν συνάντησαν καμιά δυσκολία επικρατώντας με 66 – 30.

Οι Lazers ξεκίνησαν το ματς με καλάθια από Μοσχάκη και Ασημομύτη, οι Roots όμως με Λουλουργά και τρίποντο του Γούλα προηγήθηκαν 4 – 5.Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και με Βρεττάτο, Δονδουλάκη και Ασημομύτη βρήκαν λύση στο σκοράρισμα ενώ Αργυράκης και Ανδραβίζος με βολή διαμόρφωσαν το 11 – 8.

Οι Lazers μετέτρεψαν σε περίπατο το δεύτερο δεκάλεπτο. Δέχτηκαν μόνο ένα καλάθι από τον Λουλουργά ενώ στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Βρεττάρο(9) και βοήθειες από Μοσχάκη(4), Ασημομύτη(7) έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 32 – 10.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εικόνα του ματς δεν άλλαξε και πολύ . Οι Roots βρήκαν δύο τρίποντα με Ανδραβίζο, Φορίππη και ένα καλάθι από τον Αργυράκη , στην αντίπερα όχθη όμως η ομάδα του Αντωνακόπουλου, με Βρεττάρο , Καποδίστρια, Μοσχάκη, Μήτση(4) και Δουνδουλάκη να σκοράρουν έγραψε το 47 – 18.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν θεαματικό και έδωσε την ευκαιρία και στις δύο ομάδες να παίξουν καλά στην επίθεση.Οι Lazers συνέχισαν να πυροβολούν το αντίπαλο καλάθι με Ασημομύτη(4), Μοσχάκη, Βρεττάρο(8) , Δουνδουλάκη και Μήτση , ενώ και οι Roots βρήκαν ρυθμό.Με δύο τρίποντα του προέδρου Βασίλη Σοκολάκη και καλάθια από Γούλα, Ανδραβίζο και Φορίππη πέτυχαν 12 πόντους και διαμόρφωσαν το τελικό 66 – 30.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Μάρκος Ασημομύτης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Ανδραβίζος με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι Lazers είχαν 26 – 73 δίποντα, 2– 17 τρίποντα,8 – 13 βολές, κατέβασαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Roots είχαν 7 – 27 δίποντα, 5 – 33 τρίποντα, 1– 6 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Lasers (Αντωνακόπουλος): Βρεττάρος 21 (11ρ.), Αντωνακόπουλος (12 ρ.), Μοσχάκης 11 (9ρ.), Καποδίστριας 2, Δουνδουλάκης 9 (7ρ.), Μήτσης 6 (7ρ.), Ασημομύτης 15 (9ρ.), Κοντιζάς (7 ρ.), Παπαδημητρίου 2 (11ρ.).

The Roots (Λουλουργάς): Γούλας 5, Δημητρουλάκος , Ανδραβίζος 6, Λουλουργάς 4, Αργυράκης 4, Σοκολάκης 6, Φορίππης 5, Κωνσταντινίδης.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.