18/11/2022
KLAFTA LABORAL BC 5 4 5 3 - 17 -
Τα Βουνά 12 23 12 15 - 62 -

Περίπατος των Βουνών για το πρώτο 'δίποντο'

Το βράδυ της Παρασκευής στο κατάμεστο Promitheas Park η Klafta Laboral υποδέχτηκε τα Βουνά, που κατάφεραν να πάρουν με ευκολία το πολυπόθητο ροζ φύλλο με σκορ (17-62).

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο τα Bουνά κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 7 πόντων και σιγά σιγά να χτίζουν θεμέλια για νίκη. Οι γηπεδούχοι, ενώ έβγαζαν συνδυασμούς δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τις φάσεις και μείνανε μόλις στους 5 πόντους σε αυτό το αναγνωριστικό δεκάλεπτο που έληξε με σκορ (5-12).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ρυθμό , αυτό εκμεταλλεύτηκαν τα Βουνά και με μπροστάρηδες Παπανικολάου και Αναστασόπουλο, που σημείωσαν από 5 πόντους έκαστος πήραν διαφορά 27 πόντων. Το ημίχρονο έκλεισε εφιαλτικά για τους Klafta Laboral με σκορ (9-36).

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι ριζικά, τα βουνά συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά τους όλο και περισσότερο ενώ η Laboral δεν κατάφερε να βγάλει κάποια αντίδραση. Το δεκάλεπτο αυτό είχε πολύ κλειστές άμυνες και έκλεισε με σκορ (14-47).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είδαμε όμορφο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, την παράσταση όμως 'έκλεψε' ο καυτός Παπανικολάου που σημείωσε 10 πόντους εκ των οποίων οι 6 ήταν με τρίποντα. Δεν άλλαξε κάτι σε γενικές γραμμές με βάση το αποτέλεσμα και το παιχνίδι έληξε με σκορ (17-62).

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λιόλος, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους,μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασσίστ , 2 κλεψίματα και 1 τάπα. είχε μία αρχηγική παρουσία και βοήθησε την ομάδα του να πάρει άνετα το ροζ φύλλο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 20/45 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές έκαναν  12 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και αυτοί 4/12 βολές, 5/45 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Klafta Laboral: Γλαράκης 2 , Ζήκου 2 , Καραμπάσης 1 ,Μπόκαρης 2 , Παπαδιάς Ανδρέας 2, Παπαδιάς Επαμεινώνδας , Σταύρου 6 , Τσιγκούνης , Χατζόπουλος 2 ,Πρέκας .

Ta Vouna: Αγγιούς 5, Αναστασόπουλος 7 , Λευθεριώτης 2 , Λιόλιος Νίκος 4 , Λιόλιος Παναγιώτης 15 , Μαραθιάς , Παπανικολάου 19 , Τσιρώνης Ανδρέας 6 , Τσιρώνης Βασίλης 4.

Τι μας άρεσε : Η ευγενής άμιλλα μεταξύ των ομάδων.