10/03/2024
Greek Freaks 12 13 10 14 - 49 -
Λύκοι 14 12 13 15 - 54 -

Το ήθελαν περισσότερο οι Λύκοι!

Επιστροφή στις νίκες για τους Λύκους στον τέταρτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Greek Freaks με 49-54 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Λύκους να προηγούνται με 12-14, χάρη στους 10 πόντους του Ιατρού. Ο Σουβλερης με δύο τρίποντα τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Υφαντόπουλος, Διαθεσόπουλος και Σύλλας.

Με 7 πόντους του Σάββα και τρίποντο του Ιατρού, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου στο +12, 12-24. Κάπου εκεί οι Greek Freaks έσφιξαν την άμυνά τους και με 5 πόντους του Σκάγκου και 4 του νεοεισελθόντα Καρατζή, μείωσαν στον πόντο, 25-26!

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Σάββα, 4 του Κούβελα και τρίποντο του Ιατρού, οι Λύκοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 35-39! Τους κίτρινους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Διαθεσόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 35-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Ιατρού και Κούβελα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 49-54. Για τους Greek Freaks στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Προσελέντης και Καρατζής.

Πολυτιμότερος των Greek Freaks ο Καρατζής με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές και 5/10 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Λύκων ο Σάββας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 4/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Διαθεσόπουλος 10, Καρατζής 10, Προκάκης, Προσελέντης 6 (1), Σκάγκος 5 (1), Σουβλέρης 12 (2), Σύλλας 2, Υφαντόπουλος 4

Λύκοι (Σάββας): Ιατρού 21 (3), Καρακώστας 4, Κουρούβανης 2, Κούβελας 9, Νίτσικας 2, Σάββας 14 (1), Χαροκόπος 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο πλευρές!