10/01/2024
Leontario BC 16 16 22 5 - 59 -
Gran Camaria 21 15 20 18 - 74 -

Περίπατο στο τέλος τα Camaria!

Το βράδυ της Τετάρτης 10 Ιανουαρίου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, για την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution,τα Gran Camariaε καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στο Leontario και επικράτησαν σχετικά άνετα με 59 – 74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ με τα καλύτερα Camaria να έχουν το προβάδισμα με 16 – 21. Οι Αφοί Ζαλακώστα τραβούσαν το κουπί στο σκοράρισμα με 6 πόντους έκαστος, με Πέργουλη και Σγουρίδη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες με 4, ενώ το Leontario οδηγούσε ο Ο.Λάππας με τις εμπνεύσεις του, με τον Βόσικα πρώτο σκόρερ με 4 πόντους και τρίποντα από Πλαγιαννάκο και Β.Λάππα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τα Camaria να μη χάνουν σε κανένα σημείο το προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32 – 36. Ο Κανετάκης πήρε μπροστά με 6 πόντους, με Β. Ζαλακώστα(5) και Γ. Ζαλακώστα(4) να ακολουθούν από κοντά, ενώ για τους τυπικά γηπεδούχους που ακολουθούσαν κατά πόδας, Βόσικας με 6 και Χατζησπύρου με 5 πόντους αντίστοιχα κουβαλούσαν την επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες έπιασαν καταπληκτική απόδοση στην επίθεση, προσέφεραν απλόχερα πολύ ωραίες φάσεις,με το Leontario να καταφέρνει να πλησιάσει στο καλάθι. Ο απίθανος Βόσικας με 13 πόντους και ο μαγικός Τσιαντής με 7 ανέλαβαν εξολοκλήρου το σκοράρισμα για τους γηπεδούχους, ενώ το ελαφρύ προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, έδινε κυρίως ο εξαιρετικός σε εκείνο το διάστημα Πέργουλης με 8 πόντους(54-56).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το σύνολο του Αθανασίου παρουσιάστηκε πολύ σοβαρό και σφιχτό στην άμυνα και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έτρεξε επιμέρους 5 – 18 και επικράτησε πολύ εύκολα με 59 – 74. Ο Γ.Ζαλαώστας ήταν ο κορυφαίος στο ίδιο διάστημα με 8 πόντους, με το Λεοντάριο να πετυχαίνει μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς με τον Β. Λάππα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γ. Ζαλακώστας με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 γλείψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Βόσικας με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το Leontario είχε 13 / 33 δίποντα, 6 / 31 τρίποντα, 15 / 20 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Τα Camaria είχαν 26 / 57 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 13 / 16 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασιστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Leontario(Κωνσταντιδέλης): Βόσικας 21(11ρ.), Δεδούσης 3, Κορωνάκης, Κωνσταντιδέλης , Β. Λάππας 7, Ι. Λάππας , Πλαγιαννάκος 10(8ρ.), Τσιαντής 7, Χατζησπύρου 8.

Gran Camaria(Αθανασίου): Β. Ζαλακώστας 15, Γ. Ζαλακώστας 20, Ν. Ζαλακώστας 2, Κανετάκης 8, Κουντούρης 2, Πέργουλης 17(7ρ.), Σγουρίδης 8(10ρ.), Τσακανίκας 2.

Τι μας άρεσε: Δυο πολύ ποιοτικά ρόστερ που προσέφεραν ωραίες φάσεις στο παιχνίδι.