Antilalos BC 10 21 16 18 - 65 -
Lions 7 6 14 14 - 41 -

Πέταγε ο Αντίλαλος!

Ο Αντίλαλος υποδέχθηκε τους Lions την Τετάρτη το βράδυ στο Enersize Basketball Center για την πρώτη αγωνιστική του 24ου ομίλου του Basketaki Cup.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με την πρώτη βόμβα τριών πόντων του Σουλτάτου , το Ν.Λάγιο και μια βολή του δήμου προηγήθηκαν με 6-0 στα πρώτα πέντε λεπτά, οπότε και ανταπέδωσε τον κανονιοβολισμό ο Θεοδοσίου και εν συνεχεία με τους Ανδρόνικο και Βασταρδή οι Λέοντες πλησίασαν στον πόντο για να ολοκληρωθεί το μάλλον πενιχρό πρώτο δεκάλεπτο με βραχύ προβάδισμα τους χάρις στον Σκαφίδα (10-7).

Το κρεσέντο τους συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο όπου με τον Λακιό να πρωταγωνιστεί με ένα επιμέρους 11-2 πήγαν σε διψήφια διαφορά . Δεν σταμάτησαν όμως εκεί καθώς δύο νέες οβίδες του πολυβολητή Σουλτάτου από τα 6.75 καθώς και το all around  παιχνίδι του Γκολέ εκτίναξαν την απόσταση στους 20 πόντους  , με τον Χαμαϊδή να μειώνει σχεδόν με τη λήξη του ημιχρόνου (31-13).

Μετά την ανάπαυλα η παρέα του Ζαμπέτα δεν δυσκολευόταν να κρατήσει τη διαφορά πέριξ των 20 πόντων και τη μια φορά που απειλήθηκε με ένα σερί 0-7 των φιλοξενουμένων (42-27) , κάλεσε σε time out και με τους Πλακίδη και Λακιό σε εγρήγορση έκλεισε την τρίτη περίοδο δίχως να επιτρέψει την όποια αμφισβήτηση (47-27).

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το ελεύθερο παιχνίδι να κυριαρχεί την ώρα που οι Lions, πλήν ίσως του Καρδιακίδη και του Χαμαϊδή έδειχναν να ξεμένουν από βενζίνη όσο άπαντες οι του Αντίλαλου έδιναν σκορ και ενέργεια φτάνοντας άνετα στο πρώτο τους ροζ φύλλο με 65-41.

Η στατιστική αποτύπωση του αγώνα συμβαδίζει πλήρως με τα αγωνιστικά δεδομένα καθώς οι νικητές κυριάρχησαν στις περισσότερες κατηγορίες (47-37% στα δίποντα, 26-11% στα τρίποντα, 53 – 36% στις βολές, 51-35 ριμπάουντ, 11-10 ασίστ) ενώ ισορροπία προέκυψε στα κλεψίματα (9-9) αλλά και στα λάθη (17-16).

Καλύτερος των νικητών ο Παντελής Γκολές με double double σε πόντους και ριμπάουντ (11 & 12 αντίστοιχα) ενώ διακρίθηκαν και οι Χρήστος Σουλτάτος (14 π., 4 τρ.) και ο Χριστόδουλος Λακιός επίσης “διπλός” (10 π., 10 ριμπ.) . Πιο σημαντικός από τα “Λιοντάρια” ο Δημήτρης Ιορδάνου (14 ριμπ.) ενώ καλή ήταν και η παρουσία του Σωκράτη Χαμαϊδή (11π., 5 ριμπ.)

Αντίλαλος B.C.(Ζαμπέτας): Λάγιος Δ. 5, Λάγιος Ν. 6, Πλακίδης 5, Σουλτάτος 14 (4), Λακιός 10, Θεοδώρου 3 (1), Δήμου 7 (2), Γκολές 11 (1), Σκαφίδας 4, Ηλιόπουλος

Lions (Βασταρδής): Χαμαϊδής 11, Ανδρόνικος 8, Θεοδοσίου 5 (1), Καρδιακίδης 5 (1), Ιορδάνου 3, Βασταρδής 4, Ξενάριος 5

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Αντίλαλου μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που έτρεξε  και έδειξε αρκετές αρετές.

Τι δεν μας άρεσε : Οι χαμηλές επιδόσεις τόσο στο μακρινό σουτ (10/49 τρίποντα συνολικά) όσο και στις βολές , πράγμα που δεν είναι βέβαια και το πλέον απίθανο για την εποχή.