12/12/2022
Peteenagers BC 10 18 15 17 - 60 -
Nobelistes 14 11 16 10 - 51 -

Πέταξαν για τους «8» οι «Πετεινοί»

Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με συνεχείς διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ, το κίνητρο των Peteenagers για την πρόκριση στους «8» υπερίσχυσε έναντι των αδιάφορων Nobelistes, με αποτέλεσμα οι «κόκκινοι» να πάρουν μια τεράστια νίκη (60-51) και να κλείνουν...ραντεβού για την προημιτελική φάση.

Οι νεανικοί Nobelistes, με φρεσκάδα και...άγνοια κινδύνου, μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα και έκλεισαν προηγούμενοι την Α' περίοδο (10-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αιχμή του δόρατος τον Πετρόπουλο, ο οποίος έκανε...πάρτι μέσα στη ρακέτα, οι Peteenagers βρήκαν ένα πολύ καλό διάστημα μέσα στο ματς και σε συνδυασμό με τη νευρικότητα και τις κακές επιλογές των αντιπάλων τους, κατάφεραν να χτίσουν ένα δικό τους momentum και να προηγηθούν στην ανάπαυλα (28-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ίσχυε ο κανόνας «μία σου και μία μου», καθώς κάθε φορά που μια εκ των δύο ομάδων προσπαθούσε να ξεμακρύνει και να χτίσει momentum, πάντα υπήρχε αντίδραση από την άλλη πλευρά. Έτσι, η Γ' περίοδος ολοκληρώθηκε με το «εύθραυστο» 43-41, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Nobelistes έκαναν πάρα πολλά λάθη, σε αντίθεση με τους Peteenagers, οι οποίοι έμειναν απόλυτα ψύχραιμοι και διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι. Με ένα επιμέρους σκορ 16-4 ξέφυγαν με +14 (59-45, στο 36') και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη, η οποία τους έδωσε και το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Αλεξόπουλος, με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από την άλλη ξεχώρισε ο Χάρης Λιναράς, με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 16/47 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 22/35 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 τάπες και 12 λάθη. Από την άλλη, οι Nobelistes είχαν 12/35 δίποντα, 7/32 δίποντα και 6/8 βολές. Μέτρησαν επιπρόσθετα 42 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα και 16 λάθη.

Peteenagers: Αλεξόπουλος 17, Ασπρούλιας 5, Δημητριάδης 11, Διαμαντόπουλος 0, Ησαϊας 5,  Πετρόπουλος 14, Χατζαντώνης 8

Νobelistes: Βαλλιανάτος 4, Ιορδανίδης 6, Λιναράς 12, Μιμερίνης 4, Νικολάου 9, Παπαθανασίου 4, Παυλάκος 6, Ροϊλίδης 0, Σταματόπουλος 0, Χατζημιχάλης 6