11/07/2021
Hurricanes 8 19 9 19 - 55 -
Aladalon 18 16 19 25 - 78 -

Πέταξαν για τους “32” οι Aladalon!

Στην επόμενη φάση της Summer Development League προκρίθηκαν οι Aladalon, καθώς κέρδισαν και τους Hurricanes με 55-78 και έκαναν το 3/3 στον πρώτο όμιλο.

Από πολύ νωρίς οι Aladalon πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 6 πόντους του Βαγγέλη, 5 του Σουβλέρη, 4 του Μιχαηλίδη και τρίποντο του Χαντζή, προηγήθηκαν με 8-18. Ο Ηλιού με 5 πόντους και ο Λατίφης με ένα τριποντάκι βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hurricanes ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τον Περσίτσα να πετάει φωτιές με 4 τρίποντα και 16 πόντους, μείωσαν στους 7, 27-34. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού, 27-34, οι Χαντζής (6π), Σουβλέρης (4π) και Κάκαρης (3π).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aladalon έδειχναν να κλειδώνουν το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 9 πόντους του Μιχαηλίδη και 4 του Βαγγέλη, ξέφυγαν στους 17, 36-53. Μόνος του πάλευε για τους Τυφώνες στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λατίφης, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 9 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 36-53!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους κόκκινους να επικρατούν με 54-78 , έπειτα από τρία τρίποντα του Χαντζή, 6 πόντους του Σουβλέρη και 5 του Βαγγέλη. Για τους Hurricanes στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Χάρος, πετυχαίνοντας 7 πόντους, ενώ 4 είχε ο Περσίτσας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 13/50 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 13 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 23/43 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Περσίτσας με 20 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 2/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ; έκλεψε 7 φορές και έκανε 3 λάθη. Hall of Brands mvp των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 5/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Χάρος 7 (1), Λατίφης 16 (2), Καραθάνος, Ταμιωλάκης 3, Ηλιού 7, Βασιλειάδης 2, Περσίτσας 20 (4)

Aladalon (Αθανασάκος): Κάκαρης 5 (1), Μιχαηλίδης 14, Σουβλέρης 19 (1), Αθανασάκος, Μελανοφρύδης 2, Βαγγέλης 18, Σδούγκας 2, Χαντζής 18 (6)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια και το όμορφο κλίμα του αγώνα!