01/12/2021
Falcons - - - - - 48 -
Peteenagers BC - - - - - 53 -

Πέταξαν οι πετεινοί γυρνόντας απο το -20

Τι και αν οι Peteenagers έχαναν 32-14 στο ημίχρονο; Τι και αν ο Γιώργος Ιωάννου έβαλε 22 πόντους, Οι «πετεινοί» με ένα εξαιρετικό β’ ημίχρονο γύρισαν τούμπα το παιχνίδι, ο Χατζαντώνης έβαλε τα τρίποντα όταν χρειάστηκε και οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη στο ντέρμπι, νικώντας 48-53!

Καταιγιστικά ξεκίνησαν οι Touvlakers στο 1ο δεκάλεπτο. Πιο αναλυτικά, ο Ιωάννου ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε την προηγούμενη βδομάδα, βάζοντας τους 9 από τους 11 συνολικά πόντους των γηπεδούχων στην περίοδο. Το μοναδικό καλάθι των Peteenagers πέτυχε ο Ασπρούλιας.

Στο ίδιο περίπου ρυθμό συνεχίστηκε και η 2η περίοδος του αγώνα. Οι Touvlakers παρέμειναν ηνίοχοι του ματς και έφτασαν την διαφορά στους 18 πόντους. 2 τρίποντα πέτυχε ο φορμαρισμένος Ιωάννου, φτάνοντας συνολικά τα 4, ενώ 3 σερί καλάθια έβαλε ο Δελέγκος. Από 4 πόντους είχαν Δημητριάδης και Ασπρούλιας απέναντι στην πρώην ομάδα τους. 32-14 ήταν το τελικό σκορ το α’ ημιχρόνου, με τους Touvlakers να δείχνουν ποιος κάνει κουμάντο.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι «πετεινοί» στο 3ο δεκάλεπτο. Με πάθος και πίστη στον σκοπό-νίκη, οι εκλεκτοί του Ασπρούλια μείωσαν την διαφορά που είχε φτάσει στους 20 πόντους, στους 8. Και οι 6 παίχτες των φιλοξενούμενων σκοράραν, με τον Αλεξόπουλο αμυντικά να είναι αδιαπέραστος. Στα 2 σερί καλάθια του Φώτη αρκέστηκαν οι Touvlakers που χαλάρωσαν λόγω του +20. 5-14 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Τι και αν έχαναν αρχικά με 20 και ύστερα με 8 πόντους;. Οι Peteenagers έδειξαν το πόσο βαριά είναι η φανέλα τους και γύρισαν κυριολεκτικά από την κόλαση. Έσπασαν το zone press των Touvlakers και ο Χατζαντώνης με 3 σερί τρίποντα ολοκλήρωσε την ανατροπή. 6 πόντους είχε ο συγκινητικός Ιωάννου, αλλά δεν ήταν αρκετό. 48-53 έληξε το παιχνίδι με τους Peteenagers να δραπετεύουν από τον Καστελόκαμπο με το «διπλό»!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σ. Αλεξόπουλος με 4 πόντους, 19 ριμπάουντ (6-13), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 3 λάθη σε 34 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ιωάννου με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ (3-9), 3 ασίστ και 3 λάθη σε 39:54 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 12/42 δίποντα (28,6%), 6/18 τρίποντα (33,3%), 6/21 βολές (28,6%), 50 ριμπάουντ (15-35),7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 20 λάθη. Οι Peteenagers είχαν 15/54 δίποντα (27,8%), 4/16 τρίποντα (25%), 11/17 βολές (64,7%), 46 ριμπάουντ (17-26), 7 ασίστ, 15 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη.

Touvlakers(Καϊάφας): Φίλιας 3, Ιωάννου 22 (12 ριμπ), Κοτσώνης, Φώτου 2, Φώτης 10 (14 ριμπ), Ζυγομαλάς, Κωστούλας 4 (7 ριμπ), Μπουχάγιερ, Δελέγκος 7, Καϊάφας.

Peteenagers(Ασπρούλιας): Χατζαντώνης 15, Δημητριάδης 12 (13 ριμπ), Διαμαντόπουλος 3, Αλεξόπουλος 4 (19 ριμπ), Ασπρούλιας 13, Ησαϊας 6.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν για τους «πετεινούς» ο Σ. Χατζαντώνης που έβαλε 3 σερί τρίποντα, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην νίκη-ανατροπή των Peteenagers!

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Ιωάννου-Χατζαντώνη!