21/01/2024
ESDDA Graduates 8 14 8 21 - 51 -
Gerakas Hawks 9 7 25 15 - 56 -

Πέταξαν ψηλά οι Gerakas Hawks!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό του Seven για το πρωτάθλημα της Development League, οι Gerakas Hawks στηριζόμενοι στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και στις δυο πλευρές του γηπέδου, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αξιόμαχων ESDDA Graduates με σκορ 51-56, πετυχαίνοντας την τρίτη φετινή νίκη!

Το ξεκίνημα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 8-9! Ο ηγέτης των γερακιών, Στάθης Πικάσης είχε 6 ποντους, ενώ από 3 είχαν οι Καπαγεωργόπουλος και Σαπουτζής από την πλευρά των «οράνιε»

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δίδαξαν άμυνα, κράτησαν τους Hawks στους εφτά πόντους και με τον Σαπουτζή να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι με 7 πόντους, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 22-16!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε, ίσως, το καλύτερο φετινό διάστημα της παρέας του Πικάση! Τα «γεράκια» ήταν απολαυστικά στις δυο πλευρές του γηπέδου, κράτησαν χαμηλά τους ESDDA, ενώ σκοράροντας 25 πόντους σε δέκα αγωνιστικά λεπτά έκλεισαν την περίοδο στο συν έντεκα με σκορ 30-41!

Στην τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησαν οι «πορτοκαλί», με αποτέλεσμα το πέρας της αναμέτρησης να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 League με σκορ 51-56!

Betsson MVP ο Νίκος Γιαννακάκης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Σαπουτζής είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 16/36 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 3/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/47 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 8/16 βολές, 33 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 15 λάθη.

ESDDA Graduates(Σκενδέρογλου): Βασιλάκος 5, Καπαγεωργόπουλος 9, Παπανικολόπουλος 12, Σαπουτζής 18, Σκενδέρογλου 7.

Gerakas Hawks(Πικάσης): Αργυρίου 6, Ασβεστάς 14, Γιαννακάκης 17, Παλλαντζάς 2, Πικάσης 15, Ράδος 2.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!