13/10/2023
Slam Ducks 6 12 12 11 - 41 -
Rakuzan 10 12 4 8 - 34 -

Υπέταξαν την Rakuzan και συνεχίζουν οι Slam Ducks!

Το βράδυ της Παρασκευής στο ASH οι Slam Ducks έφτασαν τις 3 νίκες στο 4ο όμιλο της Development 2 League, επικρατώντας της Rakuzan με 41-34, χάρη στην εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία στο δεύτερο μέρος.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Rakuzan, βασιζόμενοι στους Παπαβασιλείου (4π.) και Ν. Παυλίδη (4π.) και μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι μετέπειτα νικητές χάρη στα δίποντα των Λειβαδή (2π.), Σαφρά (2π.) και Καραλουκά (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-12. Σαφράς (5π.), Χάλδας (3π.) και Καραλουκάς (2π.) τράβηξαν το κουπί των επίθεσης για τις Πάπιες, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Παπαβασιλείου (5π.), Λογοθέτη (4π.) και Σ.Μ. Παυλίδη (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο +4. Σκορ ημιχρόνου, 18-22.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα άρχισαν να αλλάζουν. Με ένα εντυπωσιακό σερί χάρη στους Μαργάνη (8π.), Σαφρά (3π.) και Τσουμάκο (3π.) και μπλοκάροντας επιθετικά την Rakuzan, η ομάδα του Ισαακίδη ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν με την εικόνα τους, διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Παπαβασιλείου (2π.) και Σ.Μ. Παυλίδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ducks διατήρησαν τα ηνία μέχρι τέλους, αφού το δίδυμο Λειβαδής (6π.) - Σαφράς (5π.) συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια. Η Rakuzan πάλεψε να επιστρέψει, όμως τα καλάθια των Ν. Παυλίδη (5π.) και Λογοθέτη (2π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά και η τέταρτη ήττα δεν αποφεύχθηκε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Slam Ducks είχαν 12/38 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 5/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Rakuzan είχε 14/43 δίποντα, 0/14 τρίποντα και 6/17 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαργάνης 8 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Λογοθέτης με 6 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Slam Duck (Ισαακίδης) : Ισαακίδης, Καραλουκάς 4, Λειβαδής 8, Μαργάνης 8, Μαυρομιχάλης, Προφήτης Λ. 1, Προφήτης Ε., Σαφράς 13 (2), Τσουμάκος 4 (1), Χάλδας 3 (1).

Rakuzan (Παυλίδης) : Λογοθέτης 6, Παπαβασιλείου 11, Παυλίδης Σ.Ν. 9, Παυλίδης Η.Ε. 4, Παυλίδης Σ.Ε 4, Χαίδος.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων!