18/07/2022
Deportivo Faliro 19 26 27 19 - 91 -
Hood BC 18 22 22 16 - 78 -

Πέττα-ξε για τον τελικό η Deportivo!

Την πρώτη της κούπα στα παρκέ του Basketaki θα διεκδικήσει το βράδυ της Πέμπτης η Deportivo HNC Coin, καθώς στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε της Hood με 91-78 , με τον Νίκο Πέττα να σταματάει 41 πόντους!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του ημιτελικού, με την Deportivo HNC Coin να προηγείται μέχρι και με 6 πόντους, 16-10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 19-18, χάρη σε τρία τρίποντα του Κριεκούκη, 4 πόντους του Τσάβαλου και 4 του Πέττα. Ο Σιφναίος με 8 πόντους και ο Κατσούρης με δύο τρίποντα τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου 9 πόντους του Πέττα, 5 του Κριεκούκη και 5 του Γάτσιου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +8, 41-33, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 45-40. Την Hood κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κατσούρης και Σιφναίος με 13 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Ασταμάτητος ήταν ο Νίκος Πέττας και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 17 δικούς του πόντους και buzzer beater από το κέντρο, 6 πόντους του Ράνη και 4 του Μαρούσου, έβαλαν την Deportivo HNC Coin στο +10, 72-62. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Πατσάκα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 8 πόντους του Κατσούρη και τους 7 του Σιφναίου. Σκορ τρίτης περιόδου 72-62!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Μαρινάκη είχε τον πλήρη έλεγχο του ημιτελικού και με δράστες στην επίθεση τους Πέττα, Γάτσιο και Τσάβαλο, έφτασε δίκαια στη μεγάλη νίκη με 91-78. Για τους Χουντιανούς στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κατσούρης, Πετράκος, Λαύκας και Πρωτόγερος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/21 βολές, 22/43 δίποντα και 10/32 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/16 βολές, 15/39 δίποντα και 12/36 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp της Deportivo HNC Coin ο Πέττας με 41 πόντους (double-double), έχοντας 10/11 βολές, 11/20 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Hood ο Κατσούρης με 35 πόντους, έχοντας 4/8 βολές, 5/8 δίποντα και 7/12 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 μπλοκ και έκανε 1 λαθάκι.

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Γάτσιος 8 (2), Κριεκούκης 14 (4), Μαρινάκης 3 (1), Μαρούσος 7, Πέττας 41 (3), Ράνης 10, Τσάβαλος 8

Hood (Πατσάκας): Milicevic 2, Κατσούρης 35 (7), Λαύκας 4, Μακρής, Μπέσιος, Πετράκος 10, Πρωτόγερος 4, Σαρρής 3 (1), Σιφναίος 20 (4), Σολδάτος

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για τρία δεκάλεπτα, αλλά και το εξαιρετικό κλίμα!