01/07/2022
Gangsters 9 16 13 10 - 48 -
Deportivo Faliro 24 15 12 21 - 72 -

Πέταξε για τους “8” η Deportivo!

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Summer Master League πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Deportivo HNC Coin, καθώς στο τρίτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 κέρδισε εύκολα τους Gangsters με 48-72 και στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο της τους Pistachios!

Με τον Πέττα να μπαίνει ορεξάτος στο ματς και να σκοράρει 15 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Μαρούσο με 6, η Deportivo HNC Coin έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 9-24. Ο Μαρκόπουλος με ένα τριποντάκι και οι Τσακίρης, Τσατσάκος και Σαΐτης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μαρινάκης εκτέλεσε τρεις φορές εύστοχα από την περιφέρεια και μαζί με τους 4 νέους πόντους του Πέττα, έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 24 πόντους, 13-37. Ωστόσο, στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι Gangsters αντέδρασαν και με 6 πόντους του Βασιλείου, 3 του Μαρκόπουλου και 3 του Τσακίρη, μείωσαν στους 14, 25-39!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Βρύλλη – Κεχρή συνέχισε την αντεπίθεσή της και με νέους 7 πόντους του Βασιλείου, πλησίασε απειλητικά στους 6, 36-42, στα μισά της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι “Ισπανοί” διατήρησαν την ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους και με τους Μαρούσο – Πέττα να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά 13 πόντων, 38-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Μαρινάκη είχε τον πλήρη έλεγχο της συνάντησης και με δράστες στην επίθεση τους Πέττα, Μαρινάκη, Μαρούσο και Κριεκούκη, έφτασε εύκολα στη νίκη με 48-72! Για τους Gangsters στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τσάκωνας, Μαρκόπουλος, Λάιος και Βασιλείου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 17/53 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 19/34 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Gangsters ο Βασιλείου με 16 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 6/9 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Deportivo HNC Coin ο Πέττας με 38 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 10/13 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, υπέπεσε σε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Gangsters (Βρύλης – Κεχρής): Τσακίρης 7, Τσάκωνας 7, Λάιος 6, Μαρκόπουλος 8 (1), Μάκρης, Βασιλείου 16 (1), Σαΐτης 2, Τσατσάκος 2

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Κριεκούκης 4, Μαρούσος 11, Πέττας 38 (4), Ράνης 5, Μαρινάκης 12 (4), Παπανικολάου 2, Κόφφας

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Πέττα!