17/11/2023
Vatos Krokos 11 13 9 16 - 49 -
Reload 17 13 15 12 - 57 -

Πέταξε για τους 32 η Reload!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, για το θεσμό του κυπέλλου, η Reload εκμεταλλευόμενη την αδιαμφισβήτητη ανωτερότητα της, νίκησε τους αξιόμαχους Vatos Krokos με σκορ 49-57 και παράλληλα σφράγισε το εισιτήριο για τις 32 καλύτερες ομάδες του Basketaki Cup!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, καθώς με τον Πανταζή να είναι το απόλυτο αφεντικό μέσα από το ζωγραφιστό, αλλά και τον Τριχιά να τον ακολουθεί σε απόδοση, έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 11-17! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κωνσταντίνος Βιντζηλαίος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη των Vatos με 4 πόντους στο ενεργητικό του!

Τo δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και το πλέον ισορροπημένο, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 13-13! Ο Βρέλλης πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση, τελειώνοντας το διάστημα αυτό με 7 πόντους και 6 ριμπάουντ! Στο αντίποδα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους στις δύο πλευρές του παρκέ και είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Μπιστούνα και Καλλίτσα με 4 πόντους έκαστος! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 24-30.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να επιβάλλουν εκ νέου τον ρυθμό τους, να μην επιτρέψουν στον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση και με τον Τριχιά να ηγείται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 33-45! Στον αντίποδα, ο Βιντζηλαίος αποτέλεσε τη μοναδική επιθετική όαση των γηπεδούχων με 3 πόντους!

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη παρέα του Λουφόπουλου να κρατάει το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της και τον ήχο από  τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη-πρόκριση για τη φάση των 32 με σκορ 49-57!

Betsson MVP ο Θανάσης Τριχιάς με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Στράτος Καλλίτσας είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα!

Οι Reload είχαν 18/47 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 6/10 βολές, 54 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/54 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 7/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη.

Vatos Krokos(Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 4, Βιντζηλαίος 14, Καλλίτσας 11, Μπιστούνας 11, Παπαναστασίου 9.

Reload(Σαραντόπουλος): Θεοδωρόπουλος 8, Καραγκούνης, Λουφόπουλος 8, Πανταζής 9, Σαραντόπουλος 9, Τριχιάς 12, Βρέλλης 11.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα που διεξήχθη η αναμέτρηση!