08/12/2021
Peteenagers BC - - - - - 66 -
Bar Χελώνα - - - - - 64 -

Peteenagers η ομάδα των ανατροπών!

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της D. League, οι Peteenagers υποδέχθηκαν στο Promitheas Park την ομάδα της BarΧελώνα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη την διάρκεια του με τις «χελώνες» να δημιουργούν μια αξιόλογη διαφορά λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Παρόλα αυτά, οι Peteenagers με 1 καταπληκτικό τελευταίο πεντάλεπτο γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και κατάφεραν να κλέψουν το 2ο σερί ροζ φύλλο αγώνα, αυτή την φορά με σκορ 66-64!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. 15-15 ήταν το επιμέρους σκορ, με τις 2 ομάδες να ανταλλάσσουν συνεχώς καλάθια! 6 πόντους είχε ο Λέζος, ενώ με 2 καλάθια ακολούθησε ο Ασπρούλιας για τους γηπεδούχους. 7 πόντους πέτυχε ο Χρυσοβέργης που συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την προηγούμενη αγωνιστική, με τον Σταθόπουλο να ευστοχεί σε 2 σουτ έξω από τα 6.75!

Στο ίδιο μήκος κύματος συνεχίστηκε και η 2η περίοδος (14-15). Μια ισχνή διαφορά 1 πόντου εδραίωσε η αρμάδα του Σπανού. Σειρά στο σκοράρισμα για τους Peteenagers πήρε με 8 πόντους ο Ασπρούλιας που έφτασε τους 12 στο ημίχρονο. Στην αντίπερα όχθη, 5 διαφορετικοί παίχτες σκοράραν για τις «χελώνες» κάτι που μαρτυράει τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας.

Χάρμα οφθαλμού ήταν το 3ο δεκάλεπτο. 20-21 ήταν το επιμέρους σκορ με τις 2 ομάδες να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι. Τους 22 πόντους έφτασε συνολικά ο Ασπρούλιας που έβαζε τις βολές με το τσουβάλι, ενώ 5 πόντους με 1 τρίποντο πέτυχε ο Λέζος. 16 πόντους (!) έβαλε ο Χρυσοβέργης στην περίοδο αυτή για τις «χελώνες», αριθμός ρεκόρ για φέτος!

Με την διαφορά στο καλάθι υπέρ της BarΧελώνα όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ και να βρέθηκαν με 3 πόντους μπροστά λίγο πριν την λήξη του αγώνα, αλλά οι «πετεινοί» με άμυνα από ατσάλι και με έναν all star Κουλούρη (13 πόντοι στο δεκάλεπτο) κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι και να πάρουν το 2ο σερί ροζ φύλλο αγώνα. 66-64 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Για τις «χελώνες», 2 τρίποντα πέτυχε ο Σταθόπουλος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μέμος Λέζος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ (2-2), 1 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26:20 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρυσοβέργης με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ (1-11), 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 37:17 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 18/54 δίποντα (33,3%), 3/16 τρίποντα (18,8%), 21/30 βολές (70%), 47 ριμπάουντ (13-34), 4 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 9 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 17/45 δίποντα (37,8%), 6/19 τρίποντα (31,6%), 12/17 βολές (70,6%), 41 ριμπάουντ (7-34), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 15 λάθη.

Peteenagers(Ασπρούλιας): Χατζαντώνης 6, Δημητριάδης 4 (7 ριμπ), Λέζος 15 (7 κλεψίματα), Διαμαντόπουλος 2, Αλεξόπουλος 2 (17 ριμπ), Δημητρόπουλος 2, Κουλούρης 12, Ασπρούλιας 23.

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Κασιμάτης 4, Παπαδόπουλος 7, Χρυσοβέργης 28 (12 ριμπ), Σπανός, Σταθόπουλος 12, Σωτηρόπουλος 5.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί του ματς ήταν χωρίς αμφιβολία ο Θοδωρής Ασπρούλιας που πέτυχε 23 πόντους και έκανε και 3 μπλοκ!

Τι μας άρεσε: Το μαχητικό πνεύμα των «πετεινών»!