13/01/2024
Undrafted 9 4 10 19 - 43 -
Proboraptors 12 16 18 12 - 58 -

Σε περίπατο μετέτρεψαν το ντέρμπι οι Proboraptors!

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχθηκε τελικά το παιχνίδι ανάμεσα στους Proboraptors και τους Undrafted, καθώς η παρέα του Βαλέντζη επικράτησε εύκολα με 43-58 και έκανε το 16/16 στον δεύτερο όμιλο της D2-League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Proboraptors να προηγούνται με 9-12, χάρη σε 6 πόντους του Αβούρη και βοήθειες των Μουσούντα, Κουνενιδάκη και Σαχά. Ο Γιώργος Χρυσικός με 3 πόντους και οι Μπάμπης Κόντος, Αντωνάκης και Τάσος Χρυσικός με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Λαμπρινό, Τραϊφόρο και Μουσούντα να έχουν από 4 πόντους ο καθένας, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 11-28. Το σκορ του πρώτου μέρους, 13-28, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Undrafted ο Φίλιππος Κόντος, ενώ νωρίτερα το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων σημείωσε ο Τάσος Χρυσικός.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Proboraptors, αφού με 6 πόντους του Μουσούντα και τρίποντα των Λαμπρινού - Τραϊφόρου, ξέφυγαν στους 23, 23-46. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Τάσου Χρυσικού και το τρίποντο του Ματεντζόγλου. Σκορ τρίτης περιόδου 23-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με 43-58, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Αβούρη, Σαχά, Βαλέντζη και Μουσούντα. Για τους Undrafted στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Λύγκρης, Γιώργος Χρυσικός, Τάσος Χρυσικός, Φίλιππος Κόντος και Μπάμπης Κόντος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/8 βολές, 11/34 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 25 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/4 βολές, 24/47 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Undrafted ο Τάσος Χρυσικός με 18 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Proboraptors ο Αβούρης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές και 6/14 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Undrafted (Κόντος Φ.): Αντωνάκης 2, Κόντος Φ. 4, Κόντος Μ. 4, Λύγκρης 3 (1), Ματεντζόγλου 3 (1), Πανταζής, Παπαγεωργίου 1, Χρυσικός Τ. 18 (4), Χρυσικός Γ. 8

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 14, Βαλέντζης 2, Κατσιμίχας, Κουνενιδάκης 4, Λαμπρινός 7 (1), Μουσούντας 14, Σαχάς 10, Τραϊφόρος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!