Kavlanta Hawks 15 19 18 13 - 71 -
Μία + Μία 15 6 17 19 - 65 -

Πέταξαν για τους "16" τα Γεράκια!

Οι Kavlanta Hawks "διπλασίασαν" τις νίκες τους απέναντι στην Μία συν Μία και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση της Summer Development League.

Εξαιρετικά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 15 πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Σοφούλης με 11 πόντους ήταν αυτός που έκανε την... διαφορά στην επίθεση, ενώ από την άλλη μεριά, οι Γερόλυμος, Θεοφίλης και Κολυπέρας ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τους Πεντάρη, Τζώρτζη και Παπαδημητρόπουλο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 19-6 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη . Οι "ροζ" κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά, "κιλλησαν" στην επίθεση και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας του Παύλου Βογιατζή πίσω από την γραμμή των 6.75, η Μία συν Μία κατάφερε να βγάλεις σημάδια αντίδρασης και να ρίξει την διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Οι "κίτρινοι" μπορεί να μην θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, όμως με σωστές επιλογές και μεγάλα σουτ των Σοφούλη και Κολυβά, επανέφεραν την... τάξη, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 52-38 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με συνεχόμενα τρίποντα των Παύλου και Πέτρου Βογιατζή μείωσαν σε 65-57. Οι Hawks δεν ήθελαν να πετάξουν στα σκουπίδια την προσπάθεια που έκαναν στας προηγούμενα δεκαλέπτα κι έτσι με προσωπικό σόου του Σοφούλη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, να κάνουν το 2-0 και να προκριθούν στην επόμενη φάση της Summer Development League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κολυβάς με double double και 11 πόντους (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/29 δίποντα, 10/36 τρίποντα και 17/36 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/46 δίποντα, 9/36 τρίποντα και 6/15 βολές. Μαζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Ασημακόπουλος, Πεντάρης 5 (1), Πέτσας 4, Παπαδημητρόπουλος 3, Τζώρτζης 7, Σοφούλης 41 (7)

Μία συν Μία (Μοναστηριώτης): Θεοφίλης 8, Δάσκαλος, Μοναστηριώτης 2, Πα. Βογιατζής 20 (6), Κολυπέρας 26, Πε. Βογιατζής 8 (2), Σπανίδης 1, Τζοτζόκος, Γερόλυμος 10, Μαυράκης.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.