11/07/2023
Themis BC 19 12 19 12 - 62 -
Salo Nics 17 24 12 17 - 70 -

Πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση οι Salo Nics!

Το παιχνίδι ήταν ισσοροπημένο στην πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να παλεύουν να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Honeymood Themis καθώς κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Σαρρή και του Γεωργίου, όμως οι Salo Nics απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Λιούκα και του Πατίκα διαμορφώνοντας το 19-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Salo Nics ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Πατίκα και τον Θωμά Τέντσο να βρίσκουν ρυθμό και να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Honeymood Themis βρήκαν λύσεις με τον Ματακίδη, τον Τικπασάνογλου και τον Ανδρέου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 31-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Honeymood Themis πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και έκαναν με την σειρά τους ένα μικρό σερί με τον Νικολούση, τον Γεωργίου και τον Ανδρέου μειώνοντας την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Οι Salo Nics άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Θωμά Τέντσου και του Πατίκα διατηρώντας το προβάδισμα, όμως η χαλαρότητα στην άμυνα τους στοίχησε με αποτέλεσμα να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με το ισχνό 50-53.

Στην τέταρτη περίοδο οι Honeymood Themis προσπάθησαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά στο σκορ με τον Ανδρέου και τον Γεωργίου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Salo Nics έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 62-70.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιούκας με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Για τους Salo Nics ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ματακίδης με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Honeymood Themis: Σαρρής 8(1), Ματακίδης 8, Γεωργίου 15(3), Ζαχαριάδης, Τικπασάνογλου 6(2), Ανδρέου 12(2), Νικολούσης  6, Δρίζης 3(1), Χαβαλές 4.

Salo Nics: Λιούκας 18, Τάσσιος, Στεργιόγλου 2, Τέγος 2, Τέντσος Θω. 24(5), Τέντσος Θα. 2, Πατίκας  22(1).

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση.