12/06/2020
Dilaveri 8 4 18 8 10 48 -
Phoenix Bums 10 10 10 8 11 49 -

Phoenix Bums και κάτω το Dilaveri!

Ντέρμπι στο κλειστό γήπεδο του Περιστερίου ανάμεσα στο Dilaveri και τους Phoenix Bums, το οποίο κέρδισαν οι δεύτεροι 48-49 με Buzzer Beater του Αξαμπανόπουλου σε νεκρό χρόνο! Για να φτάσουν στη νίκη οι Φοίνικες χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο και η φανταστική απόδοση του Αξαμπανόπουλου στα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού!

Στα ίσα οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς λίγο η αποχή και λίγο το γεγονός πως ήταν δύο δυνατές ομάδες το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα! Πάρα την αρχική υπέροχη του Dilaveri, οι Phoenix Bums ισορρόπησαν το ματς και στο τέλος του δεκαλέπτου προσπέρασαν για το 8-10. Ο Γόντικας ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με τέσσερις πόντους ενώ ο Μοσκόφογλου πρόσθεσε άλλους τόσους για τους Phoenix Bums.

Στο ίδιο έργο θεατές στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, καθώς με επιμέρους σκορ 4-2 ο αγώνας ήταν ισόπαλος 12-12 (17′). Σε εκείνο το σημείο οι Phoenix Bums αποφάσισαν να τρέξουν, βρήκαν διαδρόμους και άνοιξαν την διαφορά με το σκορ ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με 12-20! Ο Καλλιμάνης πέτυχε και τους τέσσερις πόντους από το Dilaveri, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μοίρας πέτυχε τέσσερις και ο Καδάς τρεις.

Αντίθετη εικόνα από την προηγούμενη περίοδο παρουσίασαν οι ομάδες και το Dilaveri πήρε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Με σερί 10-4 η διαφορά έπεσε στην μία κατοχή, 22-24 (25′) και το τέλος της περιόδου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 30-30! Πουπάκης Γ. και Γραμματικάκης είχαν από τέσσερις πόντους και ο Μούτσος τρεις για την αντεπίθεση του Dilaveri, οι Παπαντωνίου και Καραγιάννης από τέσσερις για τους Phoenix Bums.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Phoenix Bums φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά της τάξης των έξι πόντων, 32-38 (37′). Χαρακτηριστικό πως το Dilaveri μέχρι εκείνο το σημείο είχε πετύχει δύο πόντους από βολές! Στα τελευταία όμως 110 δευτερόλεπτα πέτυχαν έξι αναπάντητους πόντους (έμμεσο τρίποντο και τρίποντο) ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Σε αυτό το σημείο ο Γόντικας και ο Γραμματικάκης είχαν από τρεις για τους “κιτρινόμαυρους”, ενώ ο Αξαμπανόπουλος πέτυχε και τους οχτώ πόντους της ομάδας του.

Στην παράταση το Dilaveri φάνηκε να το θέλει πιο πολύ και με 1'33” για το τέλος ανέβασαν την διαφορά στο +6, 48-42! Σε εκείνο το σημείο το Dilaveri έπαθε μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση και οι Phoenix Bums το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως! Καταρχήν ο Μοσκόφογλου με πέντε σερί πόντους έφτασε το ματς στον πόντο (48-47) και στην τελευταία κατοχή ο Αξαμπανόπουλος με πολύ ωραία ενέργεια πέτυχε Buzzer Beater και χάρισε στην ομάδα του το ροζ φύλλο αγώνα.

MVP του ματς ο Αξαμπανόπουλος με 19 πόντους (7/11 δίποντα, 5/6 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 4 λάθη. Για τους ηττημένους καλύτερος ο Μαστοράκης με 5 πόντους (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Συνολικά το Dilaveri είχε 15/55 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 6/11 βολές, 48 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 13 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 τάπες. Οι Phoenix Bums είχαν 17/50 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 12/19 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 24(!) λάθη και 3 μπλοκ!

Dilaveri (Καζέρος): Γραμματικάκης 12 (2), Κόης, Πουπάκης Δ. 2, Πουπάκης Γ. 4, Γόντικας 8 (9ρ), Μαστοράκης 5 (9ρ 1τρ 4κλ), Καλλιμάνης 11 (12ρ), Μούτσος 3 (1), Δουλουγέρης 1, Γεωργιόπουλος, Βογιατζάκης 2.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Μοσκόφογλου 9, Παπαντωνίου 4 (8ρ), Καδάς 3 (1), Καραγιάννης 4, Αξαμπανόπουλος 19 (6ρ), Μπαλτζόγλου 1, Μοίρας 4 (7ρ), Κοβάτσος 2 (7ρ), Λάσπας 3 (6ρ 4ασ).

Τι μας άρεσε: Η φοβερή εξέλιξη του παιχνιδιού από την τελευταία περίοδο και έπειτα.