30/10/2019
Phoenix Bums 15 18 13 13 11 70 -
Hall of Fame 14 17 18 10 6 65 -

Phoenix μπαμ στους 16!

Μια από τις πιο λαμπρές σελίδες της ιστορίας τους έγραψαν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Phoenix Bums, καθώς για τους «32» του κυπέλλου λύγισαν την Hall of Fame με 70-65 και πέρασαν στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τα Paliagoura.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Phoenix Bums, όταν και προηγήθηκαν με 12-8, κλείνοντας εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-14, χάρη σε 5 πόντους του Κουνάδη και 4 του Αξαμπανόπουλου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Χόντος (5π), Γκιόκας (4π) και Σταυρόπουλος (3π).

Με δύο τρίποντες βόμβες του Μοίρα και 5 πόντους του Λάσπα, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 28-17 στα μέσα της δεύτερης περίοδο. Ωστόσο, η Hall of Fame έβγαλε γρήγορα αντίδραση και με 5 πόντους του Σταυρόπουλου, άλλους τόσους του Κατσιάπη και 4 του Γκιόκα, έριξε την διαφορά στο καλάθι, 33-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Φημισμένοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Κριθαρούλα (5π), Χόντο (4π), Κατσιάπη (4π) και Σταυρόπουλο (3π) να πετούν φωτιές, ξέφυγαν στους 8, 41-49. Πρόλαβαν να μειώσουν στους 3 οι “Αλήτες” πριν το τέλος του δεκαλέπτου, με τους Αξαμπανόπουλο και Παπαντωνίου να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, ωστόσο καμία δεν μπόρεσε να την πάρει και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 59-59! Για τους γηπεδούχους 8 πόντους έβαλε ο Αξαμπανόπουλος και 4 ο Κοβάτσος, ενώ για τους φιλοξενούμενους τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Σταυρόπουλος (6π) – Κατσιάπης (3π).

Στην παράταση οι Phoenix Bums έβγαλαν περισσότερη ενέργεια και με τους Παπαντωνίου – Αξαμπανόπουλο να φωνάζουν “παρών” με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν δίκαια στην τεράστια νίκη με 70-65. Ξέμεινε από δυνάμεις στο φινάλε της παράτασης Hall of Fame και έτσι οι πόντοι που σημείωσαν οι Σταυρόπουλος, Χόντος και Γκιόκας δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 23/51 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/22 βολές, 19/53 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές,  έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Mvp των Phoenix Bums ο Αξαμπανόπουλος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 10/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Hall of Fame ο Χόντος με 12 πόντους, έχοντας 4/8 βολές και 4/8 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Βερώνης, Παπαντωνίου 12 (2), Καραγιάννης 5, Μπαλτζόγλου, Μοίρας 6 (2), Κουνάδης 5, Αξαμπανόπουλος 24, Αβαρκιώτης 2, Κοβάτσος 7, Λάσπας 8 (1)

Hall of Fame (Σταυρόπουλος): Κατσιάπης 9 (1), Χόντος 12, Γκιόκας 10, Σταυρόπουλος 19 (3), Κοντογιάννης 4, Κριθαρούλας 7 (1), Παπαγεωργίου 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα, όπως και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!