01/04/2023
Lobsters BC 12 20 23 24 - 79 -
Komic Mastoras BC 10 20 19 18 - 67 -

Πήραν αυτό που ήθελαν οι Lobsters!

Σε μια μάχη για τη δεύτερη θέση του ομίλου οι Lobsters αντιμετώπισαν τους Komic Mastoras στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιώργος Στεφανόπουλος». Οι Lobsters ήθελαν νίκη με πάνω από 4 πόντους διαφορά για βγουν από πάνω στην ισοβαθμία, κάτι που τελικά κατάφεραν αφού κέρδισαν το ματς με 12 πόντους διαφορά μετά από μια καλή εμφάνιση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν χαμηλό σκοράρισμα και κανείς δεν κατάφερε να πάρει σημαντικό πλεονέκτημα με την πρώτη περίοδο να τελειώνει στο 12-10 υπέρ των «αστακών».

Αντίστοιχα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους Komic να έχουν πολλούς διαφορετικούς σκόρερ, ενώ για τους Lobsters ξεχώριζε ο Δόλιας με σημαντικές βοήθειες και από τον Τρικαλιώτη. Το ημίχρονο έληξε με ισχνό προβάδισμα για του Lobsters με 32-30.

Αν ο Δόλιας είχε ήδη ξεχωρίσει, τότε στο τρίτο δεκάλεπτο… «πέταξε» μίλια μακριά από οποιονδήποτε άλλο παίκτη μέσα στο γήπεδο, αφού έκανε απίθανα πράγματα σκοράροντας 14 πόντους σε αυτό το διάστημα με μαγικά τρίποντα και βοήθησε τους Lobsters να πάνε στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 55-49.

Στην τελευταία περίοδο ξαναπήρε «φωτιά» και ο Τρικαλιώτης, ο Δόλιας συνέχισε στα ίδια επίπεδα και παρά τις προσπάθειες του Λίγγρη και του Νικόλα οι Lobsters κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη με 79-67.

Betsson MVP δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον συγκλονιστικό Δόλια, που τελείωσε το ματς με 36 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Lobsters BC είχαν 14/27 δίποντα, 13/36 τρίποντα, 12/18 βολές, 29 ριμπάουντ και 16 ασίστ για 12 λάθη. Οι Komic Mastoras είχαν 22/52 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 8/12 βολές, 36 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 21(!) λάθη.

Lobsters BC (Σαλονικίδης): Σαλονικίδης 14 (3), Αποστολάκος 3, Χατζίδης 2, Δόλιας 36 (6), Ντούντος 2, Κουτελάς 7, Τρικαλιώτης 15 (4), Ραχμάν

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Σπυράτος 3 (1), Αυγερινός 7 (1), Νικόλας 13, Τσιώγκας 6, Λίγγρης 18 (1), Παπαντώνης 2, Ακτύπης 3, Γρηγοράκης 15, Σερεβέτας

Τι μας άρεσε: Ο διαστημικός Παναγιώτης Δόλιας που έμοιαζε να είναι δύο ταχύτητες πάνω από κάθε άλλον παίκτη στο παρκέ.