12/11/2022
Anonymous BC 27 19 10 15 - 71 -
Αμόκ 22 14 11 12 - 59 -

Πήραν δίκαια το derby, οι Anonymous!

Οι Anonymous εξελίσσονται στον κακό δαίμονα της Αμόκ, καθώς μετά τον τελικό του Summer, το απογευματάκι του Σαββάτου στον Άγιο Νικόλαο, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι επικράτησαν ξανά με 71-59, συνεχίζοντας το αήττητο στον δεύτερο όμιλο της Evolution.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταπληκτικό σε θέαμα από δύο τρομερές ομάδες που βρήκαν αμέσως ρυθμό , με το σκορ να είναι 27 – 22 για τους Αnonymous. Ο Ελευθεριάδης οδηγούσε την επίθεση για τους προπορευόμενους με 8 πόντους, με Τζουβάρα, Στεφανάτο να ακολουθούν με 5 έκαστος , ενώ για την Αμόκ που έπιασε και αυτή υψηλή απόδοση, ο Κατσίγαρης ξεχώρισε με 6 πόντους, με Δερδενέ και Βιγικάκη να σκοράρουν επίσης από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο , οι ερυθρόλευκοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με αιχμή του δόρατος τον Στεφανάτο με 7 πόντους και πολυφωνία στην επίθεση με έξι ακόμα παίχτες να σκοράρουν, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 46-36. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Αβαρκιώτη , δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με το δίδυμο Βιγικάκη με 5 και Τρυγωνόπουλο με 4 πόντους να ξεχωρίζουν.

Ο ρυθμός παρέμεινε ο ίδιος στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες όμως να εστιάζουν στην άμυνα και τους Αnonymous να συνεχίζουν να είναι μπροστά 56 – 47. Η Αμόκ μπήκε καλύτερα και πλησίασε με τον Κατσίγαρη μπροστάρη με 5 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντες βόμβες του Μπουτσικάκη και 4 πόντους από τον Τσόλκα, ξέφυγε και πάλι με 56-47.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Αnonymous έτρεξαν σερί 15 – 6, με Γαλανάκη – Στεφανάτο να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Μπουτσικάκη, δίνοντας τέλος ουσιαστικά στην υπόθεση νίκη (71 – 53). Το μόνο που κατάφερε η Αμόκ στη συνέχεια ήταν να μειώσει στο τελικό 71 – 59 με τρίποντο του Κατσίγαρη και γκολ φάουλ του Βιγικάκη.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Peter Μπουτσικάκης με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νικήτας Κατσίγαρης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ ,3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Anonymous είχαν 17/38 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 4/14 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Η Αμόκ είχε 16/37 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 6/11 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Anonymous(Αλεφαντινός): Γαλανάκης 5(9ρ.), Ελευθεριάδης 10, Ζυγούρης 4(11ρ.), Κουρτέσης 4, Κώτσιας 3, Μπουτσικάκης 12, Στεφανάτος 12, Τζουβάρας 8, Τσόλκας 13.

Αμοκ(Δουρακάκης): Βιγικάκης 20(10ρ.), Δερδενές 7(8ρ.),Δουρακάκης , Ιωαννίδης, Κατσίγαρης 17, Μπακόλας,Πρωτόπαππας 6(7ρ.), Τρυγωνόπουλος 9(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το απίθανο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα!