24/12/2019
Godfathers 8 11 8 10 - 37 -
Weak Us Beaches 8 17 21 9 - 55 -

Πήραν μπρος οι Weak Us Beaches με τρίτη σερί νίκη

Οι Godfathers και οι Weak Us Beaches δεν είχαν βρεθεί ποτέ αντιμέτωποι στο παρελθόν και είχαν την ευκαιρία την Κυριακή 22/12/2019 να αναμετρηθούν για πρώτη φορά στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής, του πρώτου ομίλου, της Winter Development League 2. Ωστόσο, από τις αρχικές δηλώσεις τους οι Godfathers, προ της έναρξης του αγώνα και δίχως ίχνος ηττοπάθειας, προδιαγράψανε το τελικό αποτέλεσμα να είναι εις βάρος τους, καθώς είχαν πολλές απουσίες.

Κατά την πρώτη περίοδο το σκορ έμεινε χαμηλά, με τους πέντε Νονούς να είναι πιο δυναμικοί στα πατήματά τους και στην γενικότερη εικόνα τους σε αντίθεση με τους Weak Us Beaches που έδειχναν να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Ωστόσο η περίοδος έληξε με ισόπαλο σκορ 8-8 ενώ ξεχώρισαν από τους Godfathers οι Βασιλόπουλος και Πούλης με ένα τρίποντο ο καθένας και από τους Weak Us Beaches, ο Γαλάνης με 4 πόντους.

Την δεύτερη περίοδο, μέχρι και 02’ κ 30’’ πριν την λήξη της, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι που άρχισε πλέον να φαίνεται η κούραση στους πέντε Godfathers. Οι Weak Us Beaches το εκμεταλλεύτηκαν ανοίγοντας τη διαφορά στους έξι πόντους με σκορ περιόδου 19-25. Δρακούλης και Πουλάς πέτυχαν για τους Godfathers, από 4 πόντους έκαστος, ενώ ο Πούλης πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο. Για τους Weak Us Beaches ξεχώρισε ο Νεραντζής με δύο τρίποντα,. Ο Καπρέλης πέτυχε και αυτός ένα τρίποντο καθώς και ένα δίποντο, ενώ ο Σταύρου πέτυχε τους πρώτους του 4 πόντους στο ματς.

Η τρίτη περίοδος είναι αυτή στην οποία οι Weak Us Beaches αποφάσισαν να καθορίσουν το τελικό αποτέλεσμα υπερ τους, εκμεταλλευόμενοι rotation και την κούραση των Godfathers. Επιμέρους σκορ περιόδου 8-21, στέλνοντας τους Weak Us Beaches στα αποδυτήρια με ένα +19 (27-46). Από τους οκτώ πόντους των Godfathers, ο Δρακούλης θα πετύχει 5 με ένα τρίποντο, ενώ για τους Weak Us Beaches οδήγησε ο Γαλάνης με 8, ακολούθησε ο Νεραντζής με 5 εκ των οποίων ένα τρίποντο και ο Ευσταθόπουλος, που ήταν ο μόνος παίκτης των Weak Us Beaches που σκόραρε σε κάθε περίοδο, σε αυτήν θα πετύχει 4 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο οι Weak Us Beaches έριξαν ρυθμό και έκαναν διαχείριση της διαφοράς και οι Νονοί, αν και αρκετά άστοχοι, επικράτησαν σε αυτήν την περίοδο με επιμέρους σκορ 10-9. Ο Πούλης, που σκοράρισε σε κάθε περίοδο, στην τέταρτη πέτυχε 4 πόντους, ενώ οι Βασιλόπουλος και Δρακούλης πέτυχαν από ένα τρίποντο έκαστος. Από τους Weak Us Beaches ,τρίποντο πέτυχε και ο Καπρέλης με πέντε συνολικά πόντους, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 37-55.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 8/46 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 4 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 0/5 βολές, 20/46 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 55 rebounds (11 επιθετικά), έδωσαν 13 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Νεραντζής (Weak Us Beaches) που πέτυχε 16 πόντους έχοντας 2/7 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 2 assists, έκλεψε 2 φορές την κατοχή της μπάλας , με τελικό efficiency 15 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Πούλης (Godfathers) που πέτυχε 13 πόντους έχοντας 3/4 βολές, 2/12 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ (4 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 4 φορές, με τελικό efficiency 8 (Λάθη:2)

Godfathers (Πούλης): Πουλάς 6, Πούλης 13(2), Καραγιάννης 12(2), Τσεβάς, Γεωργαντάς 6(2).

Weak Us Beaches (Τσιλαλής): Γαλάνης 12, Νεραντζής 16(4), Ευσταθόπουλος 10, Καπρέλης 5(1), Τσιλαλής, Τζαμπούρας 4, Σεϊντής, Σταύρου 6, Πλεξίδας 2.

Τι μας άρεσε: Το fair play των Weak Us Beaches. Στις τελικές δηλώσεις ο Τσιλαλής εξήγησε πως θα χτυπούσαν με κάθε τρόπο τους 5 αντιπάλους τους μόνο αν έβλεπαν πως χάνουν τον έλεγχο του ματς. Αυτολεξεί δήλωσε: «Ξέρουμε πως είναι να παίζεις μόνο με 5 παίκτες».

Τι δεν μας άρεσε: Δε θα μάθουμε ποτέ, ποια θα ήταν η εξέλιξη του συγκεκριμένου αγώνα αν ήταν περισσότερα άτομα στον πάγκο των Godfathers.