26/10/2021
Αναλώσιμοι 14 17 16 17 - 64 -
Lobsters BC 21 7 8 13 - 49 -

Πήραν… μπροστά στο δεύτερο οι Αναλώσιμοι!

Ξεπερνώντας το κακό τους πρώτο δεκάλεπτο, οι Αναλώσιμοι ήταν εξαιρετικοί στη συνέχεια και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Lobsters με 64-49, στην όμορφη αναμέτρηση που εξελίχθηκε στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ.
Τρίποντα, τρίποντα και… τρίποντα στις αρχές της αναμέτρησης, με τους Φελλά, Μπίλια και Χρηστακάκο να εκτελούν, με την είσοδο του τελευταίου να βελτιώνει την εικόνα των Αναλώσιμων, οι οποίοι έχαναν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 14-21.
Ο ταλαντούχος φόργουορντ για άλλο ένα παιχνίδι κουβαλήσει την παρέα του Νικολόπουλου, σκοράροντας από κάθε σημείο του παρκέ, με τον Χρονόπουλο από… κοντά να βοηθά για το 31-28 για ημίχρονο από Αναλώσιμους!
Ζάφειρας, Αντωνιάδης και Ταλιούρας συνέχισαν τη θετική εικόνα των γηπεδούχων, με τον Φελλά από την άλλη να είναι απλά… Φελλάς, εκτελώντας δίχως σταματημό από τα 6.75, όντας ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι Lobsters, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 47-36.
Ο Χρονόπουλος ήταν εκεί σε κάθε καλή φάση για Αναλωσιμους, με τον Φελλά να είναι πραγματικά συγκινητικός, προσπαθώντας για το… απίστευτο της ανατροπής, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι σοβαροί, η διαφορά πήγε μέχρι τέλους και το σκορ έκλεισε στο 64-49!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Χρηστακάκος με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο. Από Lobsters ξεχώρισε ο Στράτος Φελλάς με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/47 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 2/10 βολές, 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/27 δίποντα, 9/39 τρίποντα, 8/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη.
Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Μανώλης 7, Ταλιούρας 7, Γκουντόπουλος 9, Χρηστακάκος 18 (12 ριμπ.), Λιάσκας, Τάγαρης 2, Πολύδωρος 4, Χρονόπουλος 8 (10 ριμπ.), Ζάφειρας 7.
Lobsters (Ράχμαν): Φελλάς 28, Λιαράκος 4, Γεωργίου 2, Κοντάκος, Μπάρλας 7, Μπίλιας 5, Ράχμαν 3.
Τι μας άρεσε: Ο ποιοτικότατος Χρηστακάκος και όσα έκανε στο παρκέ!
Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κοντάκου!