08/11/2021
Μίνωες 14 12 15 21 - 61 -
Old Stars 9 4 9 7 - 29 -

Πήραν την δεύτερη νίκη τους οι Μίνωες!

Την δεύτερη νίκη τους στον 6ο όμιλο της Development 2 League πήραν οι Μίνωες, που επικράτησαν με 61-29 των Old Stars στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Μίνωες ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 14-9 με τον Χαράλαμπο Κυριακόπουλο να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Old Stars, από 3 πόντους έβαλαν οι Τζιώπας και Καρακώστας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μίνωες ανέβασαν την απόδοση τους κατακόρυφα βελτιώνοντας κατά βάση την άμυνα τους, αφού δέχθηκαν μόλις 4 πόντους στο δεκάλεπτο. Έτσι, έτρεξαν ένα επιμέρους 12-4 και προηγήθηκαν με 13, 26-13 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Γιάννης Μάρκος σημείωσε 5 πόντους για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ από 2 έβαλαν οι Γεωργούσης και Καρακώστας.

Την ανωτερότητα τους έδειξαν και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μίνωες, οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν μυαλωμένο μπάσκετ. Μάρκος, Πατίρης και Παπαστάμος συνέχισαν να παίζουν καλά και οι Μίνωες προηγήθηκαν με 19 πόντους διαφορά, 41-22 κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. Για τους κουρασμένους Old Stars 3 πόντους σημείωσε ο Κώστας Καπράλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια, ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 61-29 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης αφού οι Μίνωες από το δεύτερο δεκάλεπτο ήλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι. Οι Old Stars είχαν πολλές απουσίες και δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό σε κανέναν σημείο του ματς.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Νίκος Αλεξόπουλος με 9 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Καρακώστας με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 24/68 εντός πεδιάς, 6/21 τρίποντα και 7/16 βολές. Πήραν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Old Stars είχαν 11/54 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 4/14 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες.

Μίνωες (Παπαστάμος): Μάρκος 14, Πατήρης 11, Χαϊδάκης 4, Αλεξόπουλος 9, Συκκάς 4, Παπαστάμος 6, Κυριακόπουλος 9, Μπαχάς 4, Αλεξόπουλος Α.

Old Stars (Γεωργούσης): Γεωργούσης 4, Καπράλος 7, Τζιόπας 5, Καρακώστας 11, Τζώρτζος 2, Πέτρου.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση που έκαναν οι Μίνωες!