15/01/2023
Circle BC 9 11 23 21 8 72 -
Bulldogs 21 13 15 15 13 77 -

Πήραν την ματσάρα στην παράταση τα Bulldogs!

Την Κυριακής το απόγευμα 15 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena, σε ένα απίθανο ματς με την Circle να κάνει μεγάλη προσπάθεια και να στέλνει το ματς στην παράταση, τα Bulldogs με τον Δημήτρη Βασιλάκο σε δαιμονιώδη κατάσταση, έδειξαν χαρακτήρα και πήραν μεγάλη νίκη με 72 – 77.

Η Circle αποτελείται από νέους αθλητές αλλά τα Bulldogs μπήκαν με τρομερή ενέργεια στο πρώτο δεκάλεπτο! Με απίστευτο δίδυμο τους Λούβαρη με 9 και Βασιλάκο με 8 πόντους αντίστοιχα να κάνουν ότι θέλουν
στην επίθεση, ξέφυγαν 9 – 21. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Circe δεν μπορούσε να βρει εύκολα λύσεις, με τον Ζαφειρόπουλο να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τους Μανσόλα και Μουρελάτο να βάζουν από ένα καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πλησιάσουν στο σκορ, με το Μανσόλα να είναι πρωταγωνιστής με 6 πόντους και τον Μουρελάτο να ακολουθεί με 3, αλλά οι Οράνιε με Βασιλάκο και Λούβαρη να δίνουν τον ρυθμό, τον Διαμάντη κυρίαρχο στο ζωγραφιστό και τον Απέργη με 4 πόντους να δίνει πολύτιμες βοήθειες, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 34.

Η Circle ήταν εξαιρετική επιθετικά στην δεύτερη περίοδο, έβγαλε πολλή ενέργεια και με Μανσόλα(6), Μουρελάτο(6), Μπακόπουλο(5) και Καρκαλέτση(4) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πλησίασε στους 6. Για τα Μπουλντόγκ που δεν έχασαν ποτέ την πρωτοπορία , κλασσικά η τριάδα Βασιλάκου(6), Λούβαρη(5) και Απέργη, έδινε τις λύσεις για το 43 – 49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο που ξεκίνησε επεισοδιακά με τρεις αποβολές, οι φιλοξενούμενοι με Βασιλάκο και Λαζανάκη να σκοράρουν, έστειλαν την διαφορά στο + 11. Στη συνέχεια η Circle έκανε τεράστια προσπάθεια για να ανατρέψει το σκορ με Καρκαλέτση(5) και Μανσόλα(3) να ηγούνται, αλλά ο Βασιλάκος πήρε την κατάσταση πάνω του με 7 πόντους, γράφοντας το 56 – 62. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με 5 συνεχόμενους πόντους του Μουρελάτου και τρίποντο στην εκπνοή του Καρκαλέτση, έστειλαν το ματς στην παράταση(64-64).

Στην παράταση, φάνηκε η εμπειρία των φιλοξενούμενων και με τον Βασιλάκο να συνεχίζει να κάνει όργια με 9 πόντους και τον Λούβαρη να δίνει βοήθειες με 4, έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 72 – 77.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Βασιλάκος με 37 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Βασίλης Μανσόλας με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η Circle είχε 23/65 διποντα, 7/37 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασε 57 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ , έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Τα Bulldogs είχαν 28/57 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 18/38 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη

Circle(Ζαφειρόπουλος): Γεωργίου 2, Δόβας, Ζαφειρόπουλος 7(9ρ.), Ζυγούρης, Καλούδης, Καρκαλέτσης 18(8ρ.), Μανσόλας 22(12ρ.), Μουρελάτος 18(7ρ.), Μπακόπουλος 5(8ρ.), Παπαχρήστου, Τουμπανάκη,Τσουμέτης.

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Απέργης 10(13ρ.), Βασιλάκος 37, Γεωργόπουλος , Γκορτσάς, Διαμάντης(12ρ.), Λαζανάκης 8(10ρ.), Λούβαρης 22.

Τι μας άρεσε: Από τα ωραιότερα παιχνίδια της φετινής σεζόν με τρομερό πάθος και ενέργεια και τον νικητή να κρίνετε στην παράταση.