08/10/2023
SKG Sonics 8 11 6 7 - 32 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 14 16 11 12 - 53 -

Πήραν την μονομαχία οι Seattle Superψωνια!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Seattle Superψωνια να καθορίζουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και να προηγούνται με 14-8. Οι παίχτες της ομάδας, Τοπαλίδης, Κατσιώρας και Καλιάτσος, επέδειξαν εξαιρετική δεξιοτεχνία στην επίθεση, ενώ οι SKG Sonics είχαν δυσκολίες στο να βρουν τον ρυθμό τους και περιορίστηκαν στους 8 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να δίνει το προβάδισμα στους Seattle Superψωνια, με σκορ 30-19. Οι SKG Sonics προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά η άμυνα των αντιπάλων τους ήταν δυνατή και αποτρεπτική και σε συνδυασμό με την πολύ καλή τους επίθεση δεν τους άφησαν περιθώρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Seattle Superψωνια να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού, κλείνοντας το με σκορ 41-25. Οι Ευσταθίου και Καρκαλιάνης προσπάθησαν να καταστρώσουν σχέδια για την ανατροπή, αλλά τα αρκετά άστοχα σουτ δεν τους έδωσαν το δικαιώμα να πάρουν το κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα, με τους Seattle Superψωνια να παίρνουν τη νίκη με σκορ 53-32. Ήταν ένας αγώνας που αναδείχθηκαν οι δυνατότητες της ομάδας των Seattle Superψωνια, ενώ οι SKG Sonics έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους αλλά η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή.

MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Τοπαλίδης ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους SKG Sonics είναι ο Αλέξανδρος Ευσταθίου ο οποίος έβαλε 10 πόντους , πήρε 9 ριμπάουντ και έκλεψε 5 φορές την μπάλα.

SKG Sonics: Ευσταθίου 10 (2) , Κωνσταντινίδης 5 , Καρκαλιάνης 8 (1) , Απαραμάνης 2 , Λιακόπουλος 2 , Παπαδόπουλος 5 , Χαρταμπιλας , Δασκάλου

Seattle Superψωνια: Καλιάτσος 11 (3) , Δαμιανίδης , Ιωαννίδης , Φανουλάς , Νταμπούδης 1 , Μουράτης , Τοπαλίδης 20 , Κατσιώρας 17 (1) , Σκουφίτσας 4