26/11/2019
The Roots 16 10 11 10 - 47 -
Χλατς 16 5 15 15 - 51 -

Πήραν την πρώτη τους νίκη οι Χλατς!

Σε ένα παιχνίδι αρκετά ανταγωνιστικό, οι Χλατς πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, αφού επιβλήθηκαν των Roots με 51-47.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Οι Roots ξεκίνησαν λίγο πιο δυνατά με τον Λουλουργά και Ανδραβίζο να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Οι Χλατς, ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 16-16 χάρη στους Θωμά Ράνζυ και Πατέρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες έσφιξαν για τα καλά. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 10-5 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Roots. Γουλάς από την μία με 6 πόντους και Ραβάνης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Χλατς μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, παίρνοντας σκορ από διαφορετικούς παίκτες (Κολυβάς, Θωμάς Ράζνυ, Τριανταφύλλης) και κατάφεραν να μειώσουν στο πόντο, 37-36 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Για τους Roots, πάλευε μόνος στην επίθεση ο Λουλουργάς, σημειώνοντας 6 πόντους με 2 τρίποντα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η πολυφωνία στην επίθεση των Χλατς συνεχίστηκε με την ομάδα του Κολυβά να ακολουθεί πιστά το πλάνο που είχε χαράξει στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, οι Χλατς, έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 15-10 και με ψυχραιμία στις βολές πήραν την νίκη με 51-47. Για τους Roots, που πάλεψαν όσο μπορούσαν Λουλουργάς και Κεραμιδάς σκόραραν για την ομάδα τους.

MVP του παιχνιδιού ο Τόμας Ράζνυ με 14 πόντους, 19 ριμπάουντ και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Συνολικά οι Roots είχαν 18/70 εντός πεδιάς, 7/40 τρίποντα και 4/8 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 φορές τη μπάλα, έκλεψαν 6 φορές κι έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 15/48 εντός πεδιάς, 1/10 τρίποντα και 20/38 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 3 τάπες.

Roots(Ανδραβίζος): Κεραμίδας 6, Στάθης 4, Γουλάς 6, Δημητρουλάκος, Ανδραβίζος 11, Λουλουργάς 14, Αργυράκης 4, Σοκολάκης, Κωνσταντινίδης 2, Παντελάτος

Χλατς (Κολυβάς): Ράζνυ Ρ 4, Πατέρας 14, Κολυβάς 9, Τριανταφύλλης 6, Λιάννης 1, Ραβάνης 3, Ράζνυ Τ 14

Τι μας άρεσε: Αρκετά ανταγωνιστικό παιχνίδι!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες μικροεντάσεις που υπήρχαν